FAO: Ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly, hlavně obiloviny

Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly, a ještě více se tak vzdálily rekordu z letošního března. Přispěl k tomu zejména pokles cen obilovin a dále pokles cen masa a mléčných výrobků, který kompenzoval vyšší ceny rostlinných olejů a cukru. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se proti předchozímu měsíci snížil o 0,2 bodu na 135,7 bodu. Ve své zprvě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

V meziročním srovnání byl index FAO pouze o 0,3 procenta vyšší než před rokem. Letos v březnu, po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.
Dohoda z minulého měsíce podpořená OSN o prodloužení vývozní trasy pro obilí z Ukrajiny o dalších 120 dnů zmírnila obavy z válečného narušení černomořského obchodu. Index cen obilovin se meziměsíčně snížil o 1,3 procenta, proti hodnotě před rokem je ale stále o 6,3 procenta vyšší. Meziměsíčně se díky dohodě o vývozu z Ukrajiny snížily hlavně ceny pšenice a kukuřice. Ceny rýže naopak vzrostly.
Index cen rostlinných olejů se v listopadu zvýšil o 2,3 procenta, a ukončil tak pokles, který trval sedm měsíců. Palmový a sójový olej zdražily, řepkový a slunečnicový olej zlevnily.
Ceny mléčných výrobků se podle FAO meziměsíčně snížily o 1,2 procenta. Klesly ceny másla a kvůli nižší poptávce po dovozu i ceny odstředěného a sušeného polotučného mléka. Zvýšily se ceny sýrů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down