FAO: Světové ceny potravin v březnu dvanáctý měsíc za sebou klesly

Světové ceny potravin v březnu dvanáctý měsíc za sebou klesly. Proti rekordu, na který se dostaly loni v březnu krátce po ruské vojenské invazi na Ukrajinu, se ceny snížily o 20,5 procenta. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se proti únoru snížil o 2,8 bodu na 126,7 bodu. Ve své zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Organizace zpřesnila směrem nahoru souhrnný index za únor, původně uváděla hodnotu 129,8 bodu. Loni v březnu index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.

K březnovému poklesu přispěla kombinace dostatečných zásob, utlumené dovozní poptávky a prodloužení dohody umožňující bezpečný vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře, uvedla organizace. Pokles indexu odráží nižší ceny obilovin, rostlinných olejů a mléčných výrobků, které kompenzovaly nárůst cen cukru a masa.

"Zatímco na celosvětové úrovni ceny klesly, na domácích trzích jsou stále velmi vysoké a nadále rostou, což představuje další hrozbu pro potravinovou bezpečnost," uvedl hlavní ekonom FAO Maximo Torero.

Index cen obilovin se meziměsíčně snížil o 5,6 procenta, klesly zejména ceny pšenice a kukuřice. Index cen rostlinných olejů odepsal tři procenta. Proti hodnotě z loňského března se snížil o 47,7 procenta. Ceny mléčných výrobků se podle FAO meziměsíčně snížily o 0,8 procenta.

Stoupla naopak cena cukru, a to o 1,5 procenta. Cena této komodity kvůli obávám z poklesu produkce v Indii, Thajsku a Číně se dostala na nejvyšší hodnotu od října 2016. Index cen masa vzrostl o 0,8 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down