FAO: Světové ceny potravin v dubnu poprvé za rok meziměsíčně stouply

Světové ceny potravin se v dubnu kvůli zdražení cukru a masa poprvé za rok meziměsíčně zvýšily, v meziročním srovnání však vykázaly pokles téměř o 20 procent. Vyplývá to z aktuální zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Index FAO, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v dubnu meziměsíčně vzrostl o 0,6 procenta na 127,2 bodu. Proti loňskému dubnu je ale nižší o 19,7 procenta.
"Protože ekonomiky se zotavují z výrazného útlumu, poptávka se bude zvyšovat, což bude vytvářet tlak na růst cen potravin," uvedl hlavní ekonom FAO Maximo Torero. Upozornil, že k odvrácení výrazného růstu cen pšenice a kukuřice je klíčové prodloužení dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře.
Výrazný meziměsíční nárůst v dubnu vykázaly ceny cukru, jejichž index vzrostl o 17,6 procenta a dostal se na nejvyšší úroveň od října 2011. K růstu přispěly zhoršené vyhlídky na produkci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down