08.09.2023 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

FAO: Světové ceny potravin v srpnu klesly, rýže je ale nejdražší za 15 let

Světové ceny potravin v srpnu sestoupily na nové dvouleté minimum. Ceny rýže však v důsledku omezení vývozu z Indie stouply o téměř deset procent a dostaly se na 15leté maximum. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Index FAO, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se v srpnu meziměsíčně snížil o 2,1 procenta na 121,4 bodu. Klesl tak již o 24 procent z rekordního maxima, na které se vyšplhal loni v březnu v důsledku zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu.

Ceny obilovin

Cenový index obilovin se podle FAO v srpnu snížil o 0,7 procenta. Index pro samotnou rýži však vzrostl o 9,8 procenta a dostal se na nejvyšší úroveň za 15 let. Indie, která je největším světovým vývozcem této základní potraviny, v létě uvalila embargo na vývoz bílé rýže jiných druhů než basmati.

Zdražení cukru

cukr - kostky


Zdražení v srpnu vykázal rovněž cukr, jehož cenový index vzrostl o 1,3 procenta. Ceny masa a rostlinných olejů se nicméně podle FAO snížily o zhruba tři procenta a ceny mléčných produktů klesly o čtyři procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down