19.02.2010 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

FAO varuje před dalším růstem cen potravin

Svět by mohl zasáhnout další tlak na růst cen potravin kvůli zvýšené poptávce po zemědělských plodinách, varuje Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) ve své zprávě. Dokládá to indexem cen potravin FAO, který měsíčně zachycuje ceny obilovin, olejnin, mléka, masa a cukru. V posledních dvou měsících dosáhl maxima za patnáct měsíců. Proti rekordnímu maximu z června 2008 však byl o dvacet procent nižší. Podle zprávy FAO poptávku oživí rostoucí příjmy v rozvojovém světě. Dostatek potravin pro chudé může podle FAO ohrozit kontroverzní podpora biopaliv ve vyspělém světě.

FAO upozorňuje, že vlády se zaměřují na politiku, která prosazuje biopaliva bez ohledu na situaci na trhu. Politika Evropské unie i Spojených států bude přímo zvyšovat ceny kukuřice a rostlinných olejů, protože to jsou nejčastější suroviny pro výrobu bionafty a bioetanolu. Nepřímo bude pak působit na růst dalších komodit, uvádí FAO ve zprávě.
Zvýšené ceny ropy zvednou farmářům výrobní náklady, a to se samozřejmě také promítne. Ropa je vstupem nejen pro dopravu, ale i pro výrobu hnojiv a zemědělských chemikálií.
Zemědělská produkce se podle předpovědí FAO v průmyslových zemích v příštích deseti letech zvýší o dvanáct procent. V zemích Latinské Ameriky, Asie a bývalého Sovětského svazu však bude růst mezi 53 a 75 procenty.
Aby se neopakovala potravinová krize roku 2008, je třeba podle FAO realizovat dlouhodobé investice do zemědělství. Svět, zejména rozvojový, bude podle organizace muset ročně investovat 83 miliard dolarů (v přepočtu to je zhruba 1,6 bilionu korun), aby během čtyřiceti let dokázal zvýšit produkci o 70 procent a uživit předpokládaných devět miliard lidí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down