21.06.2001 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

FAO vyzvala k většímu úsilí v boji proti BSE

Organizace Spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) dnes ze svého římského ústředí oznámila, že víc než 30 zemí již přijalo opatření, jejichž cílem je detekce tzv. nemoci šílených krav. FAO ale současně zdůraznila, že boj proti bovinní spongiformní encefalopatii (BSE) je nutné vést na celosvětové úrovni. Informovala o tom ČTK.

Organizace také varovala před nebezpečím, které by v sobě mohlo nést sebeuspokojení některých států v postupu proti BSE. Podle FAO může v zemích mimo západní Evropu, které v letech 1980 až 1990 importovaly kontaminované krmivo či dobytek, přetrvávat onemocnění, aniž se ho podařilo odhalit. Jako příklad uvedla FAO případ České republiky, kde byl první případ BSE zjištěn teprve nedávno. "Avšak v případě, že konkrétní země přistoupí k nezbytným opatřením, spotřebitelé si mohou být jisti, že hovězí maso, které konzumují, je bezpečné," zdůraznil v prohlášení vysoký představitel FAO Andrew Speedy. Dokument dále upozorňuje, že všechny země by měly zakázat zkrmování krmných směsí založených na masokostním základě, zavést porážení dobytka před dosažením 30 měsíců věku a uplatňovat testování všech starších kusů. Některé části dobytčích těl jako mozek či mícha by měly být pro konzumaci zakázány. Řada vědců je přesvědčena, že zkrmování masokostních mouček přispělo k rozšíření BSE, pokud dokonce není její hlavní příčinou. Stejně tak panují obavy, že mezi BSE a variantní Cerutzfeldtovou-Jakobovou chorobou (CJD), která se projevuje u člověka, je těsná souvislost. Podle některých zdrojů se na člověka tato choroba přenáší při konzumaci masa nakaženého BSE. V Británii, která byla v minulých létech nejvýrazněji zasažena BSE, zemřelo na CJD již 102 lidí. Ve Francii si toto onemocnění vyžádalo tři lidské životy, v Irsku a v Hongkongu po jednom.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down