20.11.2023 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farma Kožichovice bude dodávat rajčata i v zimě, snížila závislost na plynu

Farma Kožichovice u Třebíče bude opět produkovat rajčata i v zimě. Investicemi snížila svoji závislost na zemním plynu. Provoz s rozlehlými skleníky nyní využívá k topení částečně biomasu, má také fotovoltaiku a tepelné čerpadlo. Minulou zimu farma pěstování rajčat přerušila kvůli drahým energiím, pro letošek se rozhodla k zimní sezoně vrátit, řekl jednatel Leoš Zahrádka.

"Díky těm investicím v minulém roce se nám snad podaří tuhle zimu udržet a pěstovat," uvedl jednatel. Farmě přeje počasí, protože je poměrně teplo. Ani tak ale podle něj situace není snadná, protože ceny energií o tolik neklesly a jejich další vývoj je nejistý.

Produkce v lednu vzroste

Kožichovická farma touto dobou dodává méně rajčat, protože je pracovníci sklízejí v menším skleníku. Produkce stoupne od ledna, kdy začnou plodit rostliny ve skleníku s větší rozlohou. "Máme dva skleníky, které mezi sebou střídáme. Když jsou v jednom malé rostliny, ten druhý plodí," uvedl Zahrádka. Farma zásobuje prodejny na Vysočině a dodává také do obchodních řetězců v Česku.

V kožichovických sklenících s rozlohou 3,3 hektaru se pěstují rajčata od roku 2019. Jednatel předpokládá, že se jich letos celkově urodí okolo 1100 tun. Od minulého roku má farma také fóliovník na pěstování jahod, který zabírá 3000 metrů čtverečních. "Teď jsme ho vyčistili, v lednu zasázíme, takže bychom zase v únoru březnu měli mít jahody," řekl. Ve stejné době bude farma nabízet také dva druhy rajčat a menší množství okurek. Farma Kožichovice má 35 zaměstnanců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down