Farma na Karvinsku potřebuje až sto brigádníků

Farma Bezdínek v Dolní Lutyni na Karvinsku, která s rozlohou více než 11 hektarů obhospodařuje největší produkční skleníky v Česku, musela v posledních týdnech najmout mnoho brigádníků. Potřebuje jich až 100. Farma zaměstnává většinou ženy a zhruba 60, tedy více než čtvrtina z 230 zaměstnanců, jich po uzavření škol muselo zůstat doma s dětmi. Kvůli pandemii nového typu koronaviru farma změnila i pracovní režim. Uvedl to vedoucí provozu Jan Fučík.

"Začali jsme masivně nabírat brigádníky a místo těch 60 žen budeme muset nabrat zhruba 100 lidí, protože jsou nezkušení a nemají takovou výkonnost a rychlost," řekl Fučík. Farmě se hledání brigádníků daří, ale přináší jí to vyšší mzdové náklady.
"Hlásí se nám hodně studentů ze středních i vysokých škol i lidí, kteří nemohou z různých důvodů chodit do práce, z restaurací a podobně. Musím říct, že nabírat lidi na brigádu se nám docela daří. Všechno to máme na dohody," řekl vedoucí. Farma sklízí denně kolem 15 tun rajčat. Dodává je na domácí trh, především do řetězců. S odbytem nemá problém. "Zájem o českou zeleninu je, takže tam nám spíš ta situace nahrává," řekl Fučík. Uvedl, že i za normálních podmínek jsou na farmě vysoké hygienické standardy a teď se ještě zpřísnily. Zaměstnanci si například i běžně pravidelně dezinfikují ruce a pracovní nářadí. Nyní firma navíc pracovníkům měří denně teplotu, všichni nosí roušky a nikdo kromě zaměstnanců na farmu nesmí.
"Museli jsme udělat speciální opatření, aby nás nezavřeli v případě, že by se někdo dostal do karantény, protože kdybychom pár dní nemohli porost ošetřovat, bylo by to pro nás likvidační," řekl Fučík. Pracovníky firma rozdělila do dvou směn, které se střídají po dnech a vzájemně se vůbec nepotkávají. Nemělo by se tak stát, že by se všichni zaměstnanci dostali do karantény.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down