Farma roku potřinácté

Vítězem třináctého ročníku soutěže Farma roku, organizované Asociací soukromého zemědělství ČR, se letos stal rodinný statek Zapletalových z Nové Vsi u Kolína. Druhé místo získala Farma Hrnčíř z Proseče pod Křemešníkem a pomyslný bronz náleží farmě rodiny Čtrnáctých z Číčovic u Prahy. Výsledky byly již tradičně slavnostně vyhlášeny v pražském divadle ABC. Záštitu nad soutěží letos převzal místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, který se předávání cen i osobně zúčastnil.

Letošním vyhodnocením soutěže Farma roku byl podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Josefa Stehlíka úspěšně završen Rok rodinných farem, vyhlášený celosvětově Organizací spojených národů. „Sedlák není jen ten, kdo na venkově hospodaří, ale on tam samozřejmě i společensky a politicky působí a má zároveň pozitivní vliv na krajinu,“ prohlásil Stehlík „I do budoucna se budeme snažit prosazovat sedláka nejen jako úspěšného podnikatele, ale i jako člověka, který také pozitivně ovlivňuje venkově,“ doplnil s tím, že ASZ letos k Roku rodinných farem zorganizovala čtyři akce na statcích svých členů. „Navštívilo je 20 tisíc lidí, kteří se přišli podívat, jak se podniká a žije na českých statcích,“ připomněl. Podle čestného předsedy ASZ Stanislava Němce samotný Rok rodinných farem, jemuž byla věnována celosvětová pozornost, zůstal ze strany vrcholných představitelů našeho státu zcela bez povšimnutí.

Vítězný statek má rodinnou tradici hospodaření sahající až do 18. století. Do jeho provozu jsou zapojeny tři generace rodu a jeho hlavní aktivitou je rostlinná výroba na 300 hektarech půdy v oblasti úrodného Polabí. K významné diverzifikaci podnikání na farmě přispěla rodina vybudováním penzionu s mnoha doplňkovými službami a pneuservisu. Statek poskytuje také služby v oblasti péče o krajinu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down