Farmáři, kteří nemohou hubit hraboše jedem, mohou získat kompenzaci

Farmáři, kteří nemohou hubit hraboše jedem, mohou získat kompenzaci za zničenou úrodu od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. V tiskové zprávě na to upozornila Česká společnost ornitologická (ČSO). Podle rozsahu zničení úrody mohou získat od 2000 do 20 000 Kč. Přípravky na hubení hrabošů se nesmějí používat v oblastech, kde se vyskytuje kriticky ohrožený sýček obecný a sova pálená.

Na aplikaci jedu do krajiny proti hrabošům chce vyplatit ministerstvo životního prostředí (MŽP) až 40 milionů korun. "Konkrétně jde o kompenzační podporu 500 korun na hektar prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. Jedná se o naprosto nelogický krok. Požadavky zemědělců na hubení hrabošů chápeme, ale platit trávení z peněz na ochranu přírody, je nepřijatelné," řekl ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Podle ČSO by mělo dotaci poskytovat místo MŽP ministerstvo zemědělství.
Vermouzek uvedl, že současné nastavení totiž vede k paradoxní situaci. "Zemědělec, který preferuje šetrné hospodaření a rozhodne se jed neaplikovat, odměnu od MŽP nedostane," podotkl ředitel ČSO. Opatření, které umožňuje používat přípravky Stutox II a Ratron GW v množství deseti kilogramů na hektar, platí od 21. února do 21. června. Aplikace je povolená pouze přímo do nor.
ČSO spolu s ekologickými organizacemi jako například Hnutí Duha dále poukázala na to, že v ČR převládá intenzivní monokulturní hospodaření s velkými lány. Pestrá krajina, která poskytuje životní prostor predátorům, by se podle nich s přemnoženými hlodavci vypořádala lépe.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down