26.03.2012 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři na Vysočině sejí obilí

Na Vysočině už zemědělci sejí obilí a někde se pustili také do sázení brambor. Díky teplému začátku jara mohla jejich technika vyjet do polí dřív než obvykle. Porostům by to mělo pomoci, budou mít víc vláhy, řekli zástupci podniků. Škody po zimě sčítají hlavně zemědělci v těch částech kraje, kde při tuhých únorových mrazech neležel sníh. Některé farmy na Třebíčsku musejí zaorat část pšenic.

Společnost Lesonice na Třebíčsku zlikviduje asi 300 hektarů z celkových 800 hektarů ozimé pšenice. "To je poměrně veliká škoda, u pšenic na takové ztráty nejsme zvyklí. Ale zase dobře dopadla řepka," popsal ředitel Martin Diviš. Podnik hospodařící na 2500 hektarech půdy už má jarní obilí z větší části naseto. V plném proudu jsou jarní práce také na Pelhřimovsku. V Zemědělském obchodním družstvu Kámen už pracovníci v neděli doseli jarní ječmen, teď přihnojují ozimy. "Škody na ozimech nemáme, tady nás zachránil sníh," uvedl agronom Bohuslav Fendrych. Družstvo, které má 3700 hektarů půdy, patří mezi významné pěstitele brambor. Loni je mělo na 250 hektarech. Kvůli nízkým cenám za minulou sklizeň jim ale asi 50 hektarů ubere. O něco méně brambor bude pěstovat také Selekta Pacov. "Ale ne proto, že bychom je nechtěli," řekl ředitel Josef Diviš. Tento podnik, který se zabývá i šlechtěním brambor, nutí ke snížení ploch přísnější protierozní opatření. Asi třetina ze 120 hektarů brambor už je nasázena. "Chceme co nejvíc zachytit zimní vláhu, bojíme se, že bude sucho. Brambory v brázdách už nezmrznou," přiblížil Diviš. Setí jařin a přihnojováním už je Selektě hotové. S přezimováním ozimů je ředitel spokojen. "Ale to počasí teď, mráz v noci a sluníčko ve dne," je pro ozimé plodiny nepříznivé," podotkl.
Traktory už jezdí po polích i na výše položeném Žďársku. "Začali jsme set v sobotu, počítáme, že gró bychom měli udělat tento týden," potvrdil Pavel Švec, předseda Zemědělského družstva Sněžné. Jarní práce v této části Vysočiny začínají většinou až v dubnu. Rychlejší start bude podle Švece jen ku prospěchu. "Chceme využít tu vláhu, tady jsou půdy písčitější. Ani když přijde sníh, tak to nic neudělá, to už tady pamatuji mockrát," vysvětlil. Družstvo ve Sněžném má zhruba 1400 hektarů půdy. Mezi jeho důležité plodiny patří potravinářské žito, které teď zabírá 130 hektarů. Ozimy podle Švece celkově přezimovaly dobře, obavy z plísní se nepotvrdily. Družstvo seje zjara asi polovinu z celkových 410 hektarů obilí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down