Farmáři předali Výbornému dopis s požadavkem odstoupení od Green Dealu

Část nespokojených farmářů předala dnes na ministerstvu zemědělství (MZe) v Praze ministrovi Marku Výbornému dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Tato dohoda podle nich ohrožuje existenci zemědělství v ČR a dostatek českých potravin na trhu.

Zelená dohoda podle protestujících snižuje produkci českého zemědělství, a způsobuje tak nedostatek domácích potravin na trhu. To následně vede k nárůstu dovozu z Jižní Ameriky a dalších zemí mimo EU, přečetl z dopisu před MZe jeden z demonstrujících. Uvedl také, že dohoda zhoršuje úrodnost půdy a zvyšuje ceny potravin tím, že ji zatěžuje daní z produkce oxidu uhličitého, který ale není příčinou globálního oteplování, dodal.

Výborný dnes řekl, že je potřeba požadavky Zelené dohody zasadit do reálného rámce. "Česká republika a Evropa nemohou zůstat nekonkurenceschopné vůči zbytku světa, a to není rezignace na péči o krajinu nebo klima," uvedl a dodal, že na dopis farmářům odpoví. Kromě požadavků Zelené dohody se dnes protestující zemědělci staví také proti nastavení dotační politiky v EU.

Připojil se místopředseda SPD

Ke shromáždění před ministerstvem zemědělství se dopoledne připojil místopředseda opozičního hnutí SPD Radim Fiala. Mimo jiné reagoval na prohlášení premiéra Petra Fialy (ODS), který uvedl, že dnešní protesty zemědělců v Praze nemají mnoho společného s bojem za podmínky zemědělců. Akci podle něj pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu.

"Tomu se musím jenom smát, protože to je právě politické prohlášení premiéra i dalších ministrů této vlády. Pokud by to byla pravda, tak mají opravdový problém, protože to všichni zemědělci v Evropě jsou proruští, všichni stávkují v evropských metropolích a jezdí tam traktory. Jsou tedy všichni zemědělci v celé Evropské unii proruští? Je to nesmysl, jenom hájí svoje zájmy," řekl Radim Fiala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down