Část nespokojených farmářů předala dnes na ministerstvu zemědělství (MZe) v Praze ministrovi Marku Výbornému dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Tato dohoda podle nich ohrožuje existenci zemědělství v ČR a dostatek českých potravin na trhu.
Zelená dohoda podle protestujících snižuje produkci českého zemědělství, a způsobuje tak nedostatek domácích potravin na trhu. To následně vede k nárůstu dovozu z Jižní Ameriky a dalších zemí mimo EU, přečetl z dopisu před MZe jeden z demonstrujících. Uvedl také, že dohoda zhoršuje úrodnost půdy a zvyšuje ceny potravin tím, že ji zatěžuje daní z produkce oxidu uhličitého, který ale není příčinou globálního oteplování, dodal.
Výborný dnes řekl, že je potřeba požadavky Zelené dohody zasadit do reálného rámce. "Česká republika a Evropa nemohou zůstat nekonkurenceschopné vůči zbytku světa, a to není rezignace na péči o krajinu nebo klima," uvedl a dodal, že na dopis farmářům odpoví. Kromě požadavků Zelené dohody se dnes protestující zemědělci staví také proti nastavení dotační politiky v EU.
Ke shromáždění před ministerstvem zemědělství se dopoledne připojil místopředseda opozičního hnutí SPD Radim Fiala. Mimo jiné reagoval na prohlášení premiéra Petra Fialy (ODS), který uvedl, že dnešní protesty zemědělců v Praze nemají mnoho společného s bojem za podmínky zemědělců. Akci podle něj pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu.
"Tomu se musím jenom smát, protože to je právě politické prohlášení premiéra i dalších ministrů této vlády. Pokud by to byla pravda, tak mají opravdový problém, protože to všichni zemědělci v Evropě jsou proruští, všichni stávkují v evropských metropolích a jezdí tam traktory. Jsou tedy všichni zemědělci v celé Evropské unii proruští? Je to nesmysl, jenom hájí svoje zájmy," řekl Radim Fiala.*