Farmáři se bojí sankcí za překročení mléčné kvóty

Farmáři na Klatovsku se obávají, že překročí mléčné limity a budou muset Evropské unii platit vysoké sankční poplatky, které je položí. Zatím neznají cenu litru mléka vyrobeného nad mléčnou kvótu. Domnívají se, že stát vyjednal zemědělcům před vstupem do Evropské unie nedostatečnou kvótu, píše se v dnešním Klatovském deníku.

Z posledních informací vyplývá, že litr mléka navíc by měl zemědělce vyjít asi devět korun Předseda Rolnického družstva Úhlava v Dolanech Josef Balín uvedl pro Klatovský deník, že už ví, že kvóty překročí, ale platit tak vysokou cenu je pro ně nereálné. Oslovil v této souvislosti úředníky a politiky. Nikdo však neví nic určitého a ani nám neporadí, dodal.
Zemědělský podnik v Oselcích se snaží produkci mléka ve stanovených kvótách udržet. Žádali o navýšení, ale nebylo jim vyhověno. Dříve odkoupili část limitů jiných firem, což ale nyní už není reálné, řekl deníku zootechnik Václav Soukup.
Příčinou současné situace je podle ředitele zemědělské školy v Klatovech Pavla Honzíka je, že stát vyjednal pro zemědělce před vstupem do EU nedostatečnou kvótu. Mnoho zemědělců investovalo do rozvoje podniků, technologie chovu i genetiky zvířat, takže užitkovost krav se tak zvyšuje. Česká republika by podle farmářů potřebovala roční národní limit zvýšit.
Klatovské agrární komora může na problém jen upozorňovat, sdělil její šéf Jiří Lojda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *