11.06.2004 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři se nedočkali zvýšení výkupní ceny prasat

Předpoklad některých zemědělců, že výkupní ceny prasat na začátku června vzrostou, se nesplnil. Cena, kterou dostávají od zpracovatelů se i ve 24. týdnu držela pod třiceti korunami za kilogram. Masokombináty vykupovaly od farmářů kilogram vepřů v živém v průměru za 29,64 Kč, což je o pět haléřů méně než o týden dříve, informoval Český statistický úřad.

Předseda odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba, které má na trhu s touto komoditou 40%podíl, nedávno uvedl, že výkupní cena prasat by se měla na začátku června zvednout na rozumnou úroveň 35 až 36 Kč za kilogram. Ani by se přitom podle něj nemuselo zdražit maso.
Zpracovatelé tuto vizi odmítli jako nereálnou. Částka 35 Kč za kilogram masa je sice rozumná, ale neodpovídá situaci v okolních zemích. V Maďarsku a Polsku je cena zhruba stejná jako u nás a v Německu je o trochu vyšší. Aby se maso nezačalo dovážet, musí být cena o něco nižší než v sousedních zemích, soudí předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser.
Ve 24. týdnu zlevnila i další sledovaná zvířata. Cena jatečných býků klesla o 32 haléřů na 37,72 Kč/kg. Za jatečné jalovice zpracovatelé platili 25,60 Kč/kg, což je proti poslednímu týdnu o 1,60 Kč méně. Pouze za krávy dostali chovatelé více peněz, a to 21,60 Kč/kg.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down