Farmáři v Plzeňském kraji sklidili dost sena, vedra první seče neovlivnila

Zemědělci v Plzeňském kraji většinou sklidili a usušili dostatek sena pro krmení dobytka. Louky s travinami a jeteli, které se sklízejí při prvních sečích, měly ještě dostatek vláhy, sena je tak v regionu dost. Druhá seč bude kvůli vedrům trochu slabší a možná už nebudou žádné další. Cena sena na trhu je zatím stejná jako v běžných letech, zvýšená je o nárůsty ceny pohonných hmot a inflaci. Neopakuje se tak situace před čtyřmi lety, kdy sucho "vypálilo" řadu ploch, sena bylo málo a jeho cena se téměř zdvojnásobila. Ani ostatní země Evropy zatím nehlásí nedostatek senáže.

"Kdo pro to něco udělal, tak podle mého názoru seno má. Porosty nebyly špatné, protože zjara voda trochu byla. První seč, z níž se hodně seno dělá, je dobrá. Z té druhé to bude trochu slabší, ale většina zemědělců by seno mít měla," řekl šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma a předseda Osecké zemědělské a obchodní společnosti, která obhospodařuje 3600 hektarů na Rokycansku. Třetí nebo čtvrté seče už asi kvůli vedrům nebudou, částečně se na vysušených plochách ztratí i surovina pro druhé seče.
Zemědělci v kraji zatím seno nepoptávají, přitom před čtyřmi třemi lety chtěli menší farmáři od větších firem nakupovat. Počasí přálo také sušení sena z první seče a teď ještě také z druhé, která by mohla vytvořit zásobu i na příští rok. Pokud někdo seno prodává, tak už ne za ceny, které byly třeba před čtyřmi lety, kdy se vozilo do Polska i do Německa za "velké peníze". "V Evropě nedostatek není. Podle nabídek se cena u nás pohybuje 450 až 600 za kulatý balík (tři až čtyři metráky), což je normální, ale doba, kdy byla 800 až 1200 korun a seno nebylo, je pryč," uvedl Šíma. Dostatek sena je vidět i z toho, že je hodně nabídek na prodej, ale ne na koupi. "Kdo pro to něco udělal, tak podle mého názoru seno má. Porosty nebyly špatné, protože zjara voda trochu byla. První seč, z níž se hodně seno dělá, je dobrá. Z té druhé to bude trochu slabší, ale většina zemědělců by seno mít měla," řekl šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma a předseda Osecké zemědělské a obchodní společnosti, která obhospodařuje 3600 hektarů na Rokycansku. Třetí nebo čtvrté seče už asi kvůli vedrům nebudou, částečně se na vysušených plochách ztratí i surovina pro druhé seče.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down