Stejně jako se vláda zajímá o problém propouštěných lidí z OKD, měla by věnovat pozornost také české živočišné výrobě, tedy chovu krav a prasat. Uvedli to farmáři z Plzeňského kraje. Zemědělce, kteří připravují protestní akce, ohrožuje nejen nízká výkupní cena mléka a masa, ale i samotný odbyt na trhu. Krajská agrární komora a krajská rada Zemědělského svazu ČR se včera připojily k nedávnému prohlášení zemědělců Kraje Vysočina. Výzvu odešlou vládě, kraji a politikům.
Pokud by se musely v republice zavírat a opouštět stáje (s dojnicemi a prasaty), tak by se při padesátiprocentním snížení stavů jednalo o 10 000 až 15 000 propuštěných lidí, uvedl místopředseda Zemědělského svazu ČR a ředitel Obchodního družstva Soběšice z Klatovska František Trnka. Podle předsedy svazu Martina Pýchy by to navíc postihlo navazující sektory.
U vepřového masa se podle zemědělců ztráta pohybuje v průměru až čtyři koruny na kilogramu a u mléka dvě koruny na litru. Výkupní cena vepřového masa se dostala na nejnižší úroveň, a to 26 Kč za kilogram, dodal Pýcha. I přesto mají zemědělci problém toto maso prodat. Vysoký nárůst dovozů totiž naše maso i mléko vytlačuje mimo trh, poznamenal.
Dále potvrdil, že se svaz připravuje na protestní akce. Zvažují, jaké akce, proti komu a s jakou intenzitou. Svaz požádá české občany o podporu. Klíčové je, aby kupovali české výrobky. Podle Pýchy mají zemědělci problém nejen s cenou, ale i s tím, že se výrobky neprodávají v řetězcích.
Podle Trnky se nyní jedná o vytvoření marketingového fondu a masivní kampaně na hlavní zemědělské komodity, na nichž by se podílel stát, zemědělci i potravináři tak, jako je to v okolních státech, například v Rakousku, Německu a Francii, které se brání proti importům.
Svaz chce od státu daňové úlevy v nákladech na zaměstnance v živočišné výrobě, především v chovu dojných krav a prasat. Požaduje zintenzivnit kontroly dovážených potravin zemědělskou a potravinářskou inspekcí a Státní veterinární správou a zavedení národních dotačních titulů pro podporu dojného skotu a prasat. Dále požaduje stanovit harmonogram výplat dotací v jasných termínech, aby si zemědělci mohli naplánovat své platby a svoje potřeby, dodal Trnka.
Svaz má přislíbené jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Je podpora i ze strany některých hejtmanů, například Vysočiny, Pardubického kraje a podobně, poznamenal Pýcha.
Parlament v tom nemůže dělat nic, uvedl poslanec Pavel Šrámek. Podle něj bylo v republice v roce 1989 přes milion dojných krav a dnes je jich 360 000; podle odhadů jich letos ještě pět až deset procent ubude. Řešením je buď přesměrovat dotace z hektaru na živočišnou výrobu, nebo zavést znovu mléčné kvóty, sdělil.*