25.08.2004 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmáři ze strachu z obchodníků nechtějí uvádět přesná čísla výnosů

Tvrdé obchodní podmínky nutí zemědělce raději neuvádět přesná čísla o výnosech obilovin a řepky. Někteří farmáři z regionů Moravskoslezského kraje jen přiznávají, že sklizeň je mírně nadprůměrná, ale že mají obavy z nízkých výkupních cen, sdělil ředitel Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek. Podle něj se sklizeň chýlí ke konci a skončí většinou v tomto týdnu. Problémy mohou být jen s kvalitou potravinářské pšenice a sladovnických ječmenů.

V Zemědělském podniku v Oticích na Opavsku mají podle ředitele Oldřicha Planky sklizeno a jsou s ní spokojeni. Sklizeno má i farmář Bruno Lokai z Kozmic na Opavsku, který se rovněž neskrývá s tím, že letošní úroda dopadla velmi dobře. Obává se však podobně jako ostatní farmáři toho, jak budou platit obchodníci.
Josef Vendolský z Bohušova na Bruntálsku, který má úrodu pod střechou kromě hořčice, označil výnosy pšenice, ječmene i řepky za slušné. Posteskl si ale, že vše naznačuje tomu, že prodávat budou zase pod cenou. Obchodníci jako vždy podle něj vytvořili kartel, přes který se nikdo nedostane. Firma pak není schopna investovat do modernizace strojů a také nelze při takových podmínkách konkurovat zemědělcům z dalších zemí Evropské unie.
Přijatelnou cenou pro pěstitele je nejméně 4000 korun za tunu potravinářské a alespoň 3300 korun krmné pšenice. Obchodníci však nyní platí za tunu potravinářské pšenice farmářům nejvýše 3100 korun, stejné množství krmného obilí vykupují jen za 2500 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down