20.02.2013 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmářská cena brambor je dobrá

Brambory by letos z polí Vysočiny mizet nemusely. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se loni v tomto tradičně bramborářském kraji jejich rozloha snížila o víc než 11 procent; pokles nastal i v celém Česku. Pěstitelé ale teď dostávají dobrou cenu, kilogram konzumních brambor prodávají v průměru za 4,50 koruny. "Myslíme si, že ta cena přispěje k tomu, aby se brambory udržely minimálně na úrovni roku 2012," uvedl Josef Králíček z Ústředního bramborářského svazu ČR.

"Ekonomika za sezonu, která dobíhá, bude rozhodně lepší než v minulé sezoně," uvedl Králíček. O rok dřív farmáři na bramborách prodělali. Brambory pro výrobu škrobu pomáhá udržet na polích jejich zařazení mezi dotované citlivé komodity. Zemědělci jejich plochy spíš mírně rozšiřují. Pole s konzumními bramborami by podle Králíčka mohla zůstat aspoň na úrovni minulého roku.
Podle konečných údajů o loňské sklizni, které nyní zveřejnil ČSÚ, se v roce 2012 na Vysočině vypěstovalo skoro 200.000 tun konzumních a průmyslových brambor. Na jejich celkové produkci v ČR se Vysočina podílela více než třetinou.
Konzumní a průmyslové brambory na Vysočině loni rostly na 6200 hektarech polí. V meziročním porovnání ubylo skoro 800 hektarů. Zavinily to hlavně ekonomické výsledky sklizně z roku 2011, kdy se sice urodilo hodně brambor, ale kvůli nízkým farmářským cenám na nich pěstitelé prodělali. před rokem za kilogram brambor dostávali jen mezi 1,30 Kč až dvěma korunami. "Rekordy na poli nemají přímou souvislost s ekonomikou tohoto podnikání," podotkl Králíček.
Poslední úroda byla podle Králíčka nižší i v Evropě. Českým pěstitelům se na rozdíl od předcházejících let podařilo významnou část brambor vyvézt. Farmářská cena v EU je teď srovnatelná nebo o něco vyšší než v Česku a dovoz zvyšuje náklady. Proto se dá podle Králíčka předpokládat, že tuzemští pěstitelé jsou teď schopni zahraničnímu zboží konkurovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down