Slušná sklizeň brambor v některých oblastech ČR, zejména raných odrůd, i větší plochy s touto komoditou v Evropě způsobily, že zemědělci nyní prodávají brambory za ztrátové ceny. Za kilogram dostávají nejvýš 2,30 koruny, loni ve stejném období tržili asi dvojnásobek, uvedl předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák. Jen u sadby nebyl zaznamenán takový propad ceny.
Ceny podle Nováka stlačuje také velký tuzemský prodej, spojený s končící sklizní. Ceny se mohou zlepšit až asi v počátku příštího roku, odhaduje. Letošní domácí produkci brambor zhodnotil jako průměrnou, velké výnosy měli zejména pěstitelé raných odrůd. Podle ministerstva zemědělství se letos konzumní brambory pěstovaly asi na 36 000 hektarech. Výnos pozdních odrůd se odhaduje v průměru na 25 tun.
Podle Jana Blažíčka, ředitele Sativy Keřkov na Havlíčkobrodsku je větší propad cen u konzumních brambor, obchody nyní nabízejí kolem dvou korun za kilogram, včetně dopravy. Výrobní náklady se ale pohybují kolem 2,70 koruny. U sadby proti loňským devíti korunám cena klesla asi na sedm korun, takže není výkyv tak velký. Podle jiných farmářů se třeba na Slovensko kilogram konzumních brambor prodává za 1,80 korun.
Aby se mohl zhodnotit dovoz z jiných zemí, chybějí statistická data, řekl Novák. V červenci byl podle něj vývoz poprvé vyšší než dovoz, ale jen v řádu stovek tun. Předpokládá, že se zvedne na tisíce tun. České brambory se podle něj v létě dodávaly do Německa a Rakouska, stále se vozí na Slovensko. Předpokládá se, že sadbové brambory odebere i Polsko, které je evropskou bramborářskou velmocí.
Čeští producenti mají největší strach z levné polské produkce. Jak řekl Novák, hrozí i zavlečení nebezpečných chorob. Podle ministra zemědělství Jaroslava Palase dohlíží na zdravotní stav dovážených brambor pracovní skupina, protože kroužkovitost je reálná hrozba u polských brambor. Z 29 polských vzorků se již u dvou případů potvrdil výskyt bakteriální kroužkovitosti, další dva vzorky se prověřují. Podle něj probíhají intenzivní jednání s polskými odborníky a do kontrol kamionů s brambory se mají zapojit i celníci. Pokud zjistí nedostatky, u polských dopravců se může zásilka vrátit, českým firmám hrozí pokuta. Zastavení vývozu z Polska by ale podle něj v Bruselu muselo prosadit více zemí.