Farmářské slavnosti začaly v Ratibořicích

Ratibořice na Třebíčsku zaplavilo první dubnovou sobotu několik tisíc návštěvníků, většinou rodičů s dětmi, kteří přijeli na kozí farmu rodiny Dobrovolných na Farmářské slavnosti. Šlo o celostátní premiéru zbrusu nového projektu série Farmářských slavností, který letos organizuje na několika vybraných farmách Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) se společností Park Tři věže. Projekt podpořilo Ministerstvo zemědělství ČR a záštitu nad ním převzal ministr zemědělství Ivan Fuksa.

„Podpora našich drobných zemědělců a českých výrobků je jednou z priorit ministerstva zemědělství. Farmářské slavnosti představují projekt, který má za cíl seznamovat veřejnost s původními českými zemědělskými výrobky i se způsobem jejich produkce. Jsem přesvědčený, že tato akce přispěje ke zvýšení zájmu lidí o kvalitní a čerstvé domácí potraviny i o český venkov jako takový,“ uvedl k projektu před časem ministr. Ratibořické Farmářské slavnosti však zájmem veřejnosti předčily všechna očekávání.

Nebývalá návštěvnost

Podle Heleny Neumannové ze společnosti Park Tři věže, která připravovala program, na ně přišlo v průběhu dne kolem pěti tisíc lidí. „Při odhadu jsme vycházeli z toho, že dětem, které si přišly vyzkoušet svoje znalosti na Farmářské stezce, jsme rozdali kolem dva a půl tisíce hracích karet,“ uvedla pro náš týdeník Neumannová. Farmářská stezka, kde si mohly děti na šesti stanovištích například vyzkoušet poznávání jarních bylin či zemědělských plodin a měly za úkol odpovědět na řadu kvízů, byla pro ně jen jednou z možností, jak zábavně strávit den. Na rozlehlé faremní zahradě na ně čekaly stolky zaplněné nádhernými hračkami nejen s farmářskou a zvířecí tématikou, archeologická vesnička popisující život prvních zemědělců v Čechách, či ježibabí doupě. Součástí programu byly také tvůrčí dílny vedené ochotnými instruktory, kde si děti mohly sami zhotovit hodnotné výrobky, které si pak odnesly domů.
Pro rodiče a ostatní návštěvníky bylo připraveno na několika místech farmy občerstvení, ale kromě toho si mohli také nakoupit u zhruba dvaceti stánků místní regionální potraviny, květiny, sazenice nebo dekorativní předměty. Hlavním hitem však byly produkty hostitelské farmy Dobrovolných. Na jejich kozí sýry, jogurty a další výrobky v modrobílém obalu stála u stánku téměř nepřetržitě fronta zájemců. Většina z nich si také prohlédla stáje a dojírnu, kterými je i s kvalifikovaným komentářem provedli pracovníci statku.
Úspěch slavil také stánek Farmy rodiny Němcovy z Netína s farmářskými jogurty, Pekařství Malena s čerstvým pečivem nebo stánek se sušeným ovocem. Řada výrobků byla vyprodána již v průběhu dopoledne a jen málokdo ze statku odcházel s prázdnou.
„Jel jsem sem s určitou nervozitou,“ přiznal našemu týdeníku předseda ASZ Josef Stehlík. „Je to premiéra a nevěděli jsme, jak to dokážeme organizačně zvládnout a jak na to budou reagovat lidi. Je ale vidět, že jsme se trefili a že se podařilo skloubit prodej regionálních potravin od místních sedláků se zábavou pro děti i rodiče. Chtěli jsme oslovit mladou generaci a myslím, že se to podařilo,“ řekl.
Velmi pozitivně hodnotil premiéru Farmářských slavností také Jaroslav Soukup, starosta Jaroměřic nad Rokytnou, pod které Ratibořice správně patří. „Je to nádherná akce a množství práce, kterou pořadatelé věnovali přípravě, je neuvěřitelné. Jsem rád, že Farmářské slavnosti začaly u nás v našem regionu,“ řekl. Připustil nicméně, že slavnost poněkud zkomplikovala život v obci, zejména v dopravě. „Na druhé straně je to ale pro samotnou obec obrovská reklama a místní se do příprav a průběhu slavnosti aktivně zapojili. Myslím, že nejen pro zemědělství, ale i pro Ratibořice je tato akce prospěšná,“ dodal Soukup.

Jen ti nejlepší hostitelé

O tom, že se organizátoři při výběru farem pro uspořádání slavností obrátili na ty nejlepší, svědčí fakt, že kolekce výrobků ratibořického statku získala v roce 2003 ocenění biopotravina roku a v tomtéž roce byla Dvoru Ratibořice udělena prestižní cena Farma roku. Dlouhodobou kvalitu prokázala farma i o pět let později, kdy její výrobek kozí jogurt bílý BIO obdržel druhé místo v soutěži o nejoblíbenější biopotravinu roku 2008.
Rodinná farma hospodaří podle zásad ekologického zemědělství a v současné době chová ve třech stájích více než pět set bílých krátkosrstých koz. Areál má svou vlastní moderní mlékárnu, ve která produkuje různé druhy sýrů, jogurty, tvarohové dezerty a krémy, syrovátkové nápoje či jogurtová mléka rozličných příchutí pod společnou značkou DoRa. Kromě toho zde chovají ovce plemene Suffolk a v rámci rostlinné výroby pěstují levanduli lékařskou. Historicky pochází statek již z počátku 19. století. V roce 1924 jej koupil otec současného majitele, ale v roce 1948 mu jej s veškerým majetkem vyvlastnil komunistický režim. Značně zdevastovaný statek pak převzali současní majitelé až v roce 1992.
Z Ratibořic se koncem dubna přesunou Farmářské slavnosti na Farmu Mejsnar v Podkrkonoší, která titul Farma roku získala vloni, následovat pak budou farma ve Slavětíně nad Metují v okrese Náchod, statek v Židovicích u Libčevsi a farma v Rančicích na Českokrumlovsku. Poslední Farmářské slavnosti proběhnou letos v listopadu v Národním zemědělském muzeu Praha.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *