Farmářské stezky v Krkonoších podporují zachování druhově bohatých luk

V Krkonošském národním parku (KRNAP) mohou turisté využít čtyři nové farmářské stezky, které vedou po místních loukách. Při putování po stezkách mají lidé možnost koupit si výrobky od místních farmářů. Uvedl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Stezky se jmenují podle význačných druhů rostlin, které mohou návštěvníci při procházkách vidět. Arnikovou, orchidejovou, hořcovou a smilkovou stezku připravila společně Správa KRNAP s Institutem aplikované ekologie DAPHNE. Jak řekl Drahný, tyto čtyři stezky jsou pouze prvními vlaštovkami. Další zájemci z řad krkonošských hospodářů se mohou přihlásit na e-mail kfs@daphne.cz.

Podle Záboje Hrázského, ředitele institutu DAPHNE a vedoucího projektu Life corcontica, se hledají nové způsoby, jak podpořit zachování druhově bohatých luk. Jedním z nich je najít pro ně opět ekonomický význam, který s rozvojem intenzivních technologií ztratily. Zapojení jejich přírodovědné hodnoty v marketingu může být tou cestou, uvedl Hrázský.

Jednotlivé stezky jsou představené na webu projektu, vedle informací o hospodářstvích a loukách se zájemci dozvědí o náročnosti stezky. Například Smilková stezka začíná na horní stanici lanovky na Černé hoře a vede přes Zrcadlovky, Železný důl, Černohorské rašeliniště na horské enklávy na Velkých Pardubických Boudách a na Černé boudě, kde je možné ochutnat a koupit místní farmářské produkty. Turisté na smilkových loukách uvidí například zvonek český, violku žlutou sudetskou, jestřábníky a jiné vzácné květiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *