Farmářský trh se stěhovat nebude

Farmářský trh Náplavka na Rašínově nábřeží se stěhovat nebude. Na setkání s novináři to uvedl pražský radní Michal Hašek (ANO). Trh se měl posunout podle koncepce vltavských břehů, kterou vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR). Proti se postavilo jak sdružení Archetyp, které trh provozuje, tak obyvatelé - pod petici proti přesunu se jich podepsalo na 4000. Magistrát náplavku upraví tak, aby trh mohl být v případě potřeby pořádán i v úseku mezi železničním mostem a Vyšehradem.

"My jsme hned od začátku, kdy jsme nastoupili na radnici, deklarovali, že máme zájem zachovat farmářské trhy tak, jak jsou nyní," řekl Hašek.  Přesunout trh z podskalské náplavky mezi Palackého mostem a Výtoní do prostoru blíže k Vyšehradu navrhl IPR v koncepci pražských břehů. Důvodem podle IPR bylo mimo jiné předejít kolizím trhů s akcemi, které se konají ve stejný čas na stejném místě - trh se koná vždy v sobotu od 8:00 do 14:00. Architekt Vladimír Fialka z IPR řekl, že trh se navíc "otáčí zády k Vltavě" a jsou tak od ní trh i město odtrženy.  Proti přesunu se postavili pořadatelé, Pražané i radnice Prahy 2. Sdružení Archetyp tvrdí, že nový prostor je nevhodný, náplavka je příliš úzká. "Problém je, že je tam málo míst pro stánky i auta trhovců, bez nichž to nejde. Ze současných 90 míst by zbyly po přesunu dvě třetiny a namísto 30 aut by se jich nově vešlo pouhých 12," řekla spolupořadatelka trhu Šárka Sedláčková. Nesouhlasí ani s tím, že trhu škodí kolize s jinými akcemi. "To se stane zhruba třikrát ročně," dodala. Trh se na náplavce koná 46 sobot v roce. Podle Haška město prostor pro trh naopak rozšíří a vybuduje například přípojky elektřiny i v prostoru za železničním mostem směrem k Vyšehradu. Důvodem je právě kolize s jinými akcemi - pokud by nastala, trh by se nemusel rušit nebo omezovat, jen by se posunul a zůstal by ve stejném rozsahu jako v ostatní soboty.
Farmářský trh Náplavka začal v Podskalí fungovat v červnu 2010 a stal se nejnavštěvovanějším farmářským trhem v Praze. Přijde na něj každou sobotu až 15 000 lidí. Trh funguje od února do prosince, a to vždy v sobotu od 8:00 do 14:00. Provozovatelem a zakladatelem je sdružení Archetyp.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down