26.01.2007 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmářům byla většina dotací za loňský rok vyplacena

Z hlavních dotací za loňský rok dostali zemědělci více než šestnáct miliard korun, což je asi 85 procent. Ještě zbývají vyplatit tři miliardy korun do přibližně devatenácti miliard korun. Suma se týká přímých plateb z Evropské unie, jejich národního dorovnání a příspěvku na hospodaření v méně příznivých oblastech. Informoval o tom Státní zemědělský intervenční fond.

S výplatou přímých plateb a následně dalších zmíněných dotací začíná fond od 1. prosince a ta končí podle unijních pravidel do konce letošního června. Přímé platby z Evropské unie pro loňský rok dosahují zhruba 8,8 miliardy korun, odesláno je žadatelům 8,6 miliardy. Tyto podpory se vyplácejí formou platby na plochu se sazbou 2518 korun na hektar. Je to pětinu více než předloni. Žádost podalo přes 21 tisíc zemědělských podniků a farmářů a celková suma se rozdělí na 3,493 milionu hektarů půdy.
Čeští farmáři obdrží v přímých platbách za rok 2006 celkem 35 procent toho, co dostanou zemědělci farmáři ve starých členských zemích Evropské unie. Stát loni plně využil možnosti přidat dalších třicet procent a dotace doplatit až na 65 procent úrovně v někdejší evropské patnáctce. Jde o dalších 7,3 miliardy korun, o něž požádalo přes 17 600 farmářů. Podle intervenčního fondu je vyplaceno zatím 4,8 miliardy.
SZIF dále informoval, že o příspěvek na hospodaření v méně příznivých oblastech požádalo téměř 9300 farmářů a podniků. Z celkového nároku 2,9 miliardy korun bylo odesláno přes 2,8 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down