Farmě na Kolínsku pomohla modernizace zvýšit užitkovost krav

Zemědělské společnosti Proteco Agro, která v Ohařích na Kolínsku chová přes 500 kusů mléčného skotu, pomohlo zvýšit dojivost vybudování nové produkční stáje, mlékárny jímky a dalších technologií. Před šesti lety do nich investovala 95 milionů korun. Firmě loni výrazně vzrostly náklady, nejvíce za energie, na zálohách dnes platí třikrát víc. Kvůli nejistotě musí například zastavit další investice do běžné obnovy strojů, řekl majitel společnosti Miroslav Fess.

Firma chová přes 500 kusů mléčného skotu plemene holštýn, 300 z nich jsou dojnice. Denně dají 6800 litrů denně mléka, z toho 1900 litrů zpracují v Ohařích ve vlastní mlékárně. Fess se kolem roku 2016 rozhodoval, zda ukončí živočišnou výrobu a propustí sedm lidí, nebo ji zachová a zmodernizuje. Nakonec si vzal úvěr na 20 let, nová stáj a další investice měly mimo jiné zlepšit dojivost. "Potřeboval jsem tou lepší produkcí vydělat na splátky úvěru, věřili jsme tak v pět litrů navíc, ale téměř 13 litrů navíc jsme nečekali. Když zvířatům uděláte pětihvězdičkový hotel, tak se vám odvděčí," řekl Fess. Firma tak nyní zaměstnává 37 lidí.
Krávy se podle Fesse chovají podobně jako lidé, některé jsou aktivnější v noci, jiné několikrát přes den. V Ohařích proto dostávají krmení několikrát denně a pobývají ve stáji, jejíž teplotní komfort hlídá meteorologická stanice. Jiný systém dohlíží na dostatek světla. Průměrná roční produkce mléka na krávu podle Fesse stoupla z 5500 kilogramů na dnešních 11 200 kilogramů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down