14.12.2022 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmy.cz: Průměrná cena půdy podle odhadu meziročně vzrostla o 13,8 procenta

Průměrná tržní cena zemědělské půdy byla letos 335 000 Kč za hektar, což je meziroční nárůst o 13,8 procenta. Vyplývá to z odhadu poradenské společnosti Farmy.cz, který vychází z údajů o doposud realizovaných obchodech. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Loni stál hektar půdy v průměru zhruba 294 000 Kč a cena meziročně vzrostla o 16 procent.

"Přestože průměrné celoroční ceny proti roku 2021 vykazují výrazný růst, kvartální vývoj cen potvrzuje stagnaci tržních cen půdy v druhém pololetí roku," uvedla společnost. Odhaduje, že v posledním čtvrtletí letošního roku cena půdy proti třetímu čtvrtletí klesla o 0,5 procenta. Meziročně je cena v posledním čtvrtletí o zhruba osm procent vyšší.
Společnost pravidelně publikuje výroční zprávy o trhu s půdou, definitivní výsledky za letošní rok budou k dispozici v lednu.
Zpráva za rok 2021 uvádí, že se zvýšila poptávka po nákupu půdy od investorů mimo sektor zemědělství, kteří půdu vnímají jako bezpečnou investici. Podíl nezemědělských investorů podle firmy stoupá od roku 2020, loni koupili 48 procent pozemků prodaných na portálu společnosti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down