06.08.2007 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Farmy lákají turisty

Zájem o dovolenkové pobyty na farmách a venkovských usedlostech zatím roste jen mírně. Zatímco v roce 2000 podle odhadů Českého statistického úřadu navštívilo český venkov přibližně 26 tisíc rekreantů, vloni to bylo o čtyři tisíce více. Zhruba třetinu přitom tvoří cizinci

Analytická společnost Mag Consulting odhaduje, že dovolenou na statku v blízkosti přírody se letos nechá zlákat zhruba 33 tisíc lidí. Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka by se do deseti let mohl počet turistů na venkově zdvojnásobit. Podmínkou podle něj však je, že vedle zemědělství a kontaktu s domácími zvířaty, nabídnou farmáři i ubytování na lepší úrovni než dnes. Limitujícím faktorem pro rozvoj agroturistiky je podle analytika také české specifikum, kterým je chalupaření. Téměř 15 procent obyvatelstva vlastní tzv. druhé bydlení, kde si o víkendech užívá zahrady, lesa a venkovského klidu.
Podle místopředsedy Svazu venkovské turistiky Zdeňka Němce má agroturistika v ČR budoucnost. A nemusí jít přímo o práci v zemědělství nebo projížďky na koni. „Lidem kolikrát stačí klid a sepjetí s přírodou,“ řekl Němec. „Je mnoho dětí, kteří znají mléko pouze v krabici v supermarketu a když vidí, jak se dojí, a mohou ho ochutnat, je to pro ně úplný jiný zážitek,“ tvrdí Němec. Do stejné kategorie podle něj patří i obyčejné pohlazení králíka.
Tajemnice svazu Lucie Dvořáčková doplnila, že Češi často vyhledávají spíš jen chalupu se základním hospodářství než nějaké velké farmy.
Němec poslední dobou na venkově pozoruje nárůst počtu českých turistů na úkor cizinců. Z těch do českých vísek jezdí nejvíce Němci, Poláci a Nizozemci. „Jezdí tam s dětmi a často se stává, že když jejich děti vyrostou, jezdí opět na stejné místo,“ charakterizovala nizozemské turisty Marie Burianová z agentury, zabývající se venkovskou turistikou. Cizinci hlavně vyhledávají oblast Šumavy, Jižních Čech, či Krkonoš. Češi podle ní zase často vyhledávají agroturistiku do zahraničí, protože chtějí poznat také nové kraje. V ČR směřují na venkov hlavně o víkendech.
Za základ spokojené dovolené na vsi Němec považuje právě klid a rodinnou atmosféru.
Ceny ubytování na farmách jsou na různé úrovni. Mohou se pohybovat od 150 korun za jednoduchý dvojlůžkový pokojík, je však také možné bydlet i v luxusu za několik tisíc. K ubytování je možné si připlatit další služby, třeba jezdeckou školu nebo koňský vandr.
„Vzhledem k tomu, že v okolí je i řada cyklistických stezek, chceme tu zřídit i půjčovnu kol,“ poznamenal Miloslav Zapletal z Nové Vsi na Kolínsku, který pro zájemce o agroturistiku vybudoval několik pokojů na statku. Ještě před dokončením už měl první zájemce.
Na nezájem si nemůže stěžovat majitel Zoofarmy Brčálník pod šumavským Špičákem Václav Fiala. Přiznal však, že část klientely tvoří kamarádi a známí. Záměr dělat agroturistiku měl již v roce 1992, kdy se privatizoval tehdejší státní statek a on pořídil farmu. Hlavní činností podle něj zůstává zemědělství, především chov skotu. Vedle toho ale farma nabízí ubytování, hospodu, opékání různých specialit i možnost seznámit se se sedlačením zblízka. Podle něj se však investice do zázemí pro turisty stoprocentně vyplatila. „Máme ale výhodu, že lidi přijedou za turistikou, která je bezprostředně v okolí. Horší je to v oblastech ve vnitrozemí, kde musejí vymýšlet jiné další aktivity, aby hostům nabídli zábavu,“ podotkl.
Výjimkou nejsou zemědělci, kteří jako doplněk k pokojům zřizují na louce za stodolou minikempy. S vybudováním takového kempu počítá i Ludvík Efler, který hospodaří na Agrofarmě Merboltice. Lidé by zde mohli nejen vychutnávat krásy zdejší Chráněné krajinné oblasti České středohoří, ale i zblízka poznat život na ekologické farmě.
Pro zemědělce to představuje vítaný doplňkový příjem. Podle farmářů nelze totiž na peníze získané z agroturistiky spoléhat. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba míní, že tento způsob podnikání v českém zemědělství je stále spíše okrajovou záležitostí a rozvíjí se jen pomalu. „Jde spíš o alternativní zdroj příjmu pro jednotlivé farmáře v turisticky atraktivních oblastech,“ uvedl. V České republice podle něj nejsou takové podmínky jako třeba v Rakousku, mimo jiné kvůli skladbě českého zemědělství, kde většinu půdy obhospodařují velké podniky.
Podle odhadů se v České republice se agroturistice věnuje 350 podnikatelů. Nejvíce farem, které nabízejí také služby pro turisty, je ve východních a jižních Čechách. Dovolenkáři tráví na statku v průměru pět až sedm dní, což je výrazně více než běžní městští turisté.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down