17.04.2024 | 11:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fazole z Tesca obsahovaly čtyřikrát více herbicidu, než je limit

V sušených fazolích, které prodával řetězec Tesco pod svou privátní značkou, zjistila laboratorní analýza Státní zemědělské a potravinářské inspekce výskyt herbicidu ve čtyřikrát vyšším množství, než povoluje zákon. Šlo o fazole vypěstované v Argentině a nevyhovující šarže měla 1344 balení, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce zahájí správní řízení 

Konkrétně šlo o půlkilogramové balení červených fazolí s datem minimální trvanlivosti do 6. července 2025. Herbicidu haloxyfopu, tedy přípravku k hubení plevelů, bylo ve fazolích 0,57 miligramu na kilogram, přičemž povolený limit je 0,15 miligramu na kilogram. Inspekce kvůli tomu nařídila okamžité stažení dané šarže ze všech poboček a s řetězcem Tesco zahájí správní řízení o uložení pokuty. Spotřebitelům zároveň doporučuje, aby tyto fazole nejedli.

Inspekce v minulých měsících odhalila i jiné potraviny ze třetích zemí, v nichž byly překročené limity pro různé druhy pesticidů. Často jde o bylinky, koření a čaje.*

Logo SZPI

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down