05.02.2002 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fencl podepsal v Peru dohodu o veterinární a fytosanitární spolupráci

Včera podepsal ministr zemědělství ČR Jan Fencl s ministrem zemědělství Peru Álváro Qujadría Salmónem meziresortní „Dohodu mezi ministerstvem zemědělství Peruánské republiky a ministerstvem zemědělství České republiky o spolupráci v oblasti veterinární a oblasti ochrany rostlin“, jejímž cílem je zintenzivnění a usnadnění uzavírání budoucích obchodů mezi oběma státy. Informoval o tom dnes tiskový mluvčí MZe Pavel Kovář.

Ministr Salmón projevil podle Kováře zájem o dovoz malé i velké zemědělské mechanizace, např. o traktory Zetor a v rámci rozšíření obchodu nabídl komodity, které se v ČR neprodukují, jako jsou mango, stolní hroznové víno, avokádo, citrusy, či byliny pro farmaceutické využití. Naopak se otevírají možnosti dovozu české produkce do Peru např. mléčných výrobků, potravinářských přípravků, nealkoholických nápojů a piva. Prioritními oblastmi, ve kterých česká strana na základě peruánské poptávky nabídla užší spolupráci, jsou lesní hospodářství, vodní hospodářství, cukrovarnictví, výroba osiv - především pak zeleniny.
V oblasti lesního hospodářství je ze strany Peru zájem o zalesňovací systém Patrik, který se již úspěšně používá při zalesňování vykácených svahů And v Ekvádoru a Chile.
V oblasti vodního hospodářství je zájem o české zkušenosti v plánování a efektivním využívání vodních zdrojů, protože právě nedostatek vody je limitujícím faktorem peruánského zemědělství. I z tohoto důvodu se ministr Fencl seznámil s projektem Pariňas, ve kterém se zamýšlí zemědělské využití vod ústí řeky Chira v severní provincii Talara.
Kovář uvedl, že před ČR se otevírají možnosti dodávek technologií pro zpracování cukrové třtiny, uplatnění na trhu certifikovaných osiv a průmyslových hnojiv.
Ministr Fencl také navštívil peruánský Kongres, kde zástupci Zemědělského výboru vyslovili eminentní zájem získat českou legislativu v oblasti zemědělství a vodního hospodářství, pro zkvalitnění vlastních zákonů.
Dále ministr Fencl jednal s ministrem rybolovu Peru Jaime Reáteguim. Klíčovým tématem jednání byla možnost realizovat přímé dodávky peruánských rybích mouček českým výrobcům při vyloučení prostředníků.
Současnou cestu ministra Fencla považuje Kovář, tak jako ty předcházející, za nezbytný diplomatický krok, který otevírá dveře tuzemským podnikům k uplatnění jejich produkce, technologií a k předání jejich zkušeností a tím k posílení obchodních a pracovních vztahů se zahraničními partnery.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down