07.01.2002 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fencl vyhlásil mimořádná veterinární opatření kvůli klusavce

Ministr zemědělství Jan Fencl dnes po zasedání Ústřední nákazové komise vyhlásil mimořádná veterinární opatření v souvislosti s výskytem jednoho případu onemocnění klusavkou ovcí. Toto onemocnění, které není přenosné na člověka, bylo identifikováno u potomka dovezené ovce z Holandska masného plemene texel v chovu ing. Zdeňka Štěpánka na Ústeckoorlicku.

Mimořádná veterinární opatření nařizují utracení klinicky nemocných zvířat a jejich potomků. V tomto případě se jedná o jednoho potomka nemocné ovce.
Dotyčný chov, stejně jako chovy, kam směřovala odsud plemenná zvířata, bude od 8. 1. 2002 tzv. uzavřen. To znamená, že se povoluje přemísťovat zvířata pouze do chovů se stejnou nákazovou situací nebo na porážku. Přitom je nutné zdůraznit, že v tomto případě je domácí porážka zvířat starších 12 měsíců možná jen na jatkách. Všechny dotyčné chovy budou minimálně každé 3 měsíce kontrolovány inspektory příslušných okresních veterinárních správ; toto opatření, stejně jako „uzávěra“ těchto chovů bude platit do odvolání. Všechna zvířata uhynulá a utracená starší 12 měsíců a normálně poražená nad 18 měsíců z výše uvedených chovů budou na náklady státu testována na klusavku.
V případě zjištění dalšího případu pak bude dotyčné zvíře spáleno a další kroky organizuje příslušná okresní veterinární správa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down