10.10.2014 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Festival filmů o zemědělství a životním prostředí

Festival filmů o životním prostředí a zemědělství začíná 13. října na České zemědělské univerzitě. Informoval o tom tiskový mluvčí Josef Beránek s tím, že slavnostní vyhlášení vítězných filmů se koná ve středu v 17. 30.

Reklama na každý čisticí přípravek se holedbá schopností zničit až 99,9 % bakterií. Estetickým ideálem je nablýskaný prostor, ve kterém nemá šanci přežít nic jiného a menšího než člověk. V posedlosti naším zdravím ničíme a odháníme všechno živé, jen se to k nám přiblíží, utrácíme čím dál větší sumy za léky a hygienické prostředky, ale ve skutečnosti jsme čím dál tím nemocnější. Výskyt civilizačních nemocí, jako je cukrovka, obezita, alergie či dýchací potíže, nabývá epidemických rozměrů. Poprvé v historii jsme dosáhli stavu, kdy se další generace možná dožije nižšího věku než ta současná. Jaká je příčina tohoto stavu? S odpovědí přichází dokumentární film Toni Harmanové a Alexe Wakeforda „Microbirth“ (Mikrozrození), který v pondělí 13. 10. zahájí 4. ročník festivalu dokumentárních filmů Life Sciences Film Festival. Kromě problematiky zdravotních rizik, které přináší moderní svět, se film také zabývá tématem přirozeného průběhu porodu, který má podle autorů filmu určující vliv na zdraví každého z nás. Vědecké výzkumy totiž ukazují, že přítomnost bakterií a mikroorganismů vůbec na našem i v našem těle má mnohem větší pozitivní význam, než jsme se dosud domnívali.

Life Sciences Film Festival proběhne na České zemědělské univerzitě v Praze od pondělí 13. října do pátku 17. října 2014 a představí 169 dokumentárních filmů z 29 zemí světa. Ve svém konceptu unikátní akce propojuje nejnovější domácí i světové dokumentární filmy se zázemím a celým vědeckým arzenálem České zemědělské univerzity. Další informace naleznete na www.lssf.cz.

Dramaturgie festivalu vyhlásila celkem pět hlavních témat, ke kterým po projekci filmů připravila diskuse s tvůrci a/nebo odborníky na danou oblast. Kromě tématu mikrobů a jejich vztahu k lidskému zdraví to jsou: Chovat, nebo pěstovat maso? Téma si všímá nejnovějších pokusů s pěstováním masa ze zárodečných buněk. Propaguje také rozumný a šetrný přístup ke konzumaci kvalitního masa.Vybraný film: Jídlo s r. o. Pořad Jídlo s r. o. divákovi možná vůbec poprvé ukazuje, co vlastně jí, jak se potraviny vyrábí, co se do nich přidává a proč. Srovnává výrobu v těch největších závodech s malými rodinnými podniky, kde se mazlí s každým kouskem. Minisérie se zaměřují na základní potraviny, které lidé kupují. Přibližují i to, jak a proč se vyrábějí šmakulády. Doprovodný program: 14. 10. v 17.30. Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Po projekci proběhne diskuse (nejen o šunce) s Romanem Vaňkem, Františkem Kšánou ml. a Věrou Mátlovou Mohou houby zachránit svět? Téma se zaměřuje na využití vlastností hub, které mohou pomáhat při šetrné průmyslové výrobě, zmírňování důsledků znečištění prostředí, simulaci ke zlepšení komunikačních sítí apod.

Vybraný film: Super Fungi; Will Mushrooms Help Save the World? Mohou houby pomoci zachránit svět? Film s tímto provokativním názvem osvětlí svět mykotechnologie, jedné ze slibných cest k řešení mnoha problémů, které ohrožují dnešní svět. Houby dokážou odstraňovat znečištění, zamezit vysoušení půd a jejich dezertifikaci nebo mohou inspirovat zlepšení toku informací v našich infrastrukturních sítích. Doprovodný program: 14. 10. ve 12.30, Fakulta životního prostředí. Po projekci proběhne diskuse k mykorhize: RNDr. Miroslav Vosátka, CSc., (Botanický ústav AV ČR), doc. RNDr. Jana Kocourková, CSc. (FŽÚ), prof. Michal Hejcman (FŽP), Ing. Lenka Sochorová (FŽP). Odkud budeme brát energii? Kromě tématu elektromobility nabídne festival i zamyšlení nad možnými zdroji elektrické energie.Vybraný film: Lepší život díky chemii: Palivová kontroverze. Stojíme tváří v tvář globální energetické krizi a musíme najít alternativy k fosilním palivům. Laureáti Nobelovy ceny Steven Chu a Hartmut Michel navštíví s třemi mladými výzkumníky farmu, kde přemýšlejí o naší energetické budoucnosti. Snaží se odpovědět na otázku, zda mohou biopaliva dodávat energii celé planetě, a jestli ne, jaké jsou alternativy. Tento film se zabývá skutečnou vědou. Kde začíná cesta z města? Téma si všímá rostoucího zájmu mladých lidí o kvalitu potravin a gastronomii, pěstování, kompostování a sociální návaznosti na zemědělská témata (urban gardening, guerilla gardening apod.). Vybraný film: Brooklyn Farmer / Farmář z Brooklynu. Film Farmář z Brooklynu sleduje překážky, kterým čelí organizace Brooklynský statek, což je skupina velkoměstských zemědělců, kteří se snaží provozovat ekonomicky funkční farmu v New Yorku. Když skupina expanduje na další střechu, střetává se s realitou spojenou s fungováním největší střešní farmy na světě v jednom z největších světových velkoměst. Life Sciences Film Festival organizuje Česká zemědělská univerzita společně s o. s. Harvest Films. Festival proběhne na ČZU letos již po páté. Od zkušebního nultého ročníku každoročně v říjnu představí více než stovku dokumentů, které doprovází desítky besed s vědci i filmaři, prezentací, výstav, ochutnávek a koncertů. ČZU je třetí největší univerzitou v Praze. Spojuje v sobě stoletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství, lesnictví, ekologie, technologií a techniky, ale i s ekonomikou a řízením. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím včetně školních podniků umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu a zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down