Fiala od Výborného očekává pokračování v tlaku na snižování cen potravin

Veřejnost od ministerstva zemědělství očekává pokračování v tlaku na snižování cen potravin. Úřad v tom přímé kompetence nemá, ale může na celý řetězec producentů a prodejců vyvíjet tlak. Premiér Petr Fiala (ODS) to uvedl na adresu nového ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), kterého uvedl po jmenování na Pražském hradě před dnešním polednem do úřadu.

Na někdejším předsedovi KDU-ČSL ocenil Fiala stejně jako prezident Petr Pavel jeho vyjednávací talent a osobní vlastnosti. Výborný uvedl, že ministerstvo zemědělství považuje za silový resort. Tlačit na ceny potravin chce možnostmi svého úřadu i neformálním působením. Dodal, že je ale i ministrem lesáků a dalších profesí působících v zemědělství. Fiala po jednání na ministerstvu také poděkoval odcházejícímu šéfovi resortu Zdeňkovi Nekulovi (KDU-ČSL). Ten rezignoval po kritice jeho komunikace o cenách potravin, podařilo se mu podle premiéra ale prosadit "celou řadu ne úplně snadných věcí". Jmenoval novelu zákona o tržní síle, vyjednané změny evropské zemědělské politiky i práci na obnově lesů a úspěšné české předsednictví Evropské unii. Nový ministr se chce zaměřit na komunikaci o cenách potravin, ale také obnově lesů, ekologickému zemědělství či popularizaci práce zemědělců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down