Fico bude za visegrádskou čtyřku jednat s Junkerem o dvojí kvalitě potravin

Slovenský premiér Robert Fico bude příští týden jednat o dvojí kvalitě potravin a dalšího zboží s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Fico to řekl po setkání předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti. Premiéři České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska na jednání přijali společné prohlášení, ve kterém požadují, aby Evropská komise problém aktivně řešila.

Fico prohlásil, že to, co se děje v oblasti dvojí kvality potravin, začíná být mezinárodní skandál. Požádal V4 o mandát pro jednání s Junckerem, které se má konat příští týden. Lidé podle Fica v zemích V4 to oprávněně vnímají jako urážku, mají pocit, že jsou občany druhé kategorie.

Rozdíly v kvalitě výrobků, které se prodávají ve stejném obalu, prokázala studie zadaná českým ministerstvem zemědělství. V pondělí ji na schůzce ministrů zemědělství zemí EU v Bruselu představil šéf resortu Marian Jurečka. Jurečka po jednání řekl, že problém různého složení výrobků, které jsou prezentovány jako totožné, již vnímají i ostatní evropské země.

Český premiér Bohuslav Sobotka po schůzce V4 prohlásil, že situaci je třeba řešit v rámci jednotného evropského trhu. Podle něj máme jeden společný trh a nikdo z nás nechce vytvářet překážky. Pokládá za nezbytné, aby toto téma bylo řešeno na evropské úrovni. Jak řekl, je třeba upravit pravidla tak, aby spotřebitelé nebyli klamání, aby nebyli podváděni ze strany výrobců.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down