Společnost Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, kde veterináři v roce 2017 zlikvidovali kvůli ptačí chřipce téměř 60 tisíc násadových vajec a utratili přes 27 tisíc kachen, bude mít za loňský rok kvůli následkům chřipky nižší tržby. Čeká jejich propad o 13 milionů korun, zisk nižší o dva miliony korun. Řekl to ředitel firmy Jiří Bláha. V jižních Čechách bylo loni 11 ohnisek ptačí chřipky.
Společnost neobnovila chov chovných kachen. Chtěla je dát do hal, ale nemá tak velkou kapacitu. Firma obnovila chov kachen jatečných, ve čtyřech halách má 30 tisíc těchto ptáků. Od státu dostala kompenzace necelé 4,2 mil. Kč. Má 80 zaměstnanců, nepropouštěla. Předloni měla tržby 136,1 mil. Kč, meziročně o pět milionů vyšší, provozní zisk vzrostl o pět milionů na 7,6 milionu. Chov kachen se na obratu podílí z jedné čtvrtiny. "Kompenzace to zdaleka nemůže nahradit, když vám vybijou celý chov a nemáte jedinou kachnu, jediné vajíčko. V kachnách jsme loni prodělali víc než dva miliony korun, to je následek té chřipky. Kdybychom měli normální rok, měli bychom v zisku výsledek lepší o dva miliony," řekl Bláha. Je přesvědčen, že nákaza se do chovu dostala od divokých kachen.
Chov chovných kachen, jichž měli 4500, firma zrušila. Zvažovala obnovu, ale nemá kapacity. "Dvě haly, které nám po chovných kachnách zbyly, předěláváme: elektroinstalaci, uděláme betonové podlahy, dáme tam krmnou linku, napájení, ventilaci a budeme tam dělat sezónní výkrm jatečných kachen. Sezónní proto, že tam nechceme dělat topení, které by stálo další náklady," řekl Bláha. Výkrm potrvá od března do konce listopadu, místo je pro pět tisíc zvířat, ročně tak vykrmí až 25 tisíc kachen. Firma má šest hal plus bazénovou halu pro odchov kachňat ve věku od jednoho do deseti dní.*