15.10.2012 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firma Tereos dokončila fúzi

Největší český výrobce cukru a lihu, společnost Tereos TTD, dokončil v závěru září fúzi s Moravským lihovarem Kojetín. Původní společnost Moravský lihovar Kojetín po sloučení s mateřskou firmou Tereos TTD zanikla. Vyplývá to z informací zveřejněných v obchodním rejstříku, ze kterého už byla společnost Moravský lihovar Kojetín vymazána. Firma Tereos TTD koupila Moravský lihovar Kojetín na začátku letošního roku. Cenu, za kterou Tereos TTD získala 100 procent akcií kojetínského lihovaru, její vedení nezveřejnilo.

Kojetínský lihovar je významným producentem kvasného lihu z cukrové řepy, který se využívá zejména v potravinářském průmyslu. Portfolio jeho odběratelů tvoří přední tuzemské likérky, farmaceutické a potravinářské firmy či výrobci autokosmetiky, barev a obalových fólií. Jedním z hlavních důvodů této akvizice bylo pro Tereos efektivní využití jeho základní suroviny, cukrové řepy. "Naše společnost je největším zpracovatelem cukrové řepy v České republice a kvůli kvótám na výrobu cukru již nemůže dále zvyšovat kapacitu svých cukrovarů. Protože jsme ale chtěli dále růst, hledali jsme alternativy," uvedl předseda představenstva Tereosu TTD Oldřich Reinbergr.
Tereos TTD už v lihovarnictví působí, v lihovaru v Dobrovici vyrábí bioetanol a v lihovaru v Chrudimi pitný a technický líh. Nyní tak škálu svých výrobků rozšířila o velejemný líh. "Díky novému lihovaru a doplnění portfolia budeme moci našim zákazníkům nabídnout ještě vyšší flexibilitu a stabilitu než doposud," podotkl obchodní ředitel Tereosu Martin Kolář.
Tereos TTD patří mezi deset největších potravinářských firem v České republice. Ročně zpracuje ve dvou cukrovarech a dvou lihovarech více než 2,4 milionu tun cukrové řepy, která je dodávána 450 pěstiteli z plochy více než 35.000 hektarů.
Ročně Tereos TTD vyrobí 300.000 tun cukru a 880.000 hektolitrů lihu pro pitné i energetické účely. Vedlejšími produkty jsou řepné pelety - krmivo pro hospodářská zvířata, lihovarnické výpalky a vápenná šáma jako hnojiva, která se vracejí zpět na pole. Firma jako první v Česku začala vyrábět biopalivo E85.
Společnost v předloňském fiskálním roce do 30. září 2010 ještě pod názvem Cukrovary a lihovary TTD zvýšila čistý zisk o 113 procent na 530 milionů korun. Tržby jí vzrostly o 13 procent na 4,84 miliardy korun. Na Tereos TTD firma změnila název loni. Moravskému lihovaru Kojetín loni vzrostly tržby z 286 milionů korun v roce 2010 na bezmála 339 milionů korun. Jeho zisk ale klesl z předloňských 5,6 milionu korun na dva miliony korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down