Firma vrací na trh vratislavickou minerálku

Téměř sto milionů korun investoval jablonecký výrobce sirupů, medicinálních vín a medovin Kitl do obnovy zchátralého areálu Vratislavické kyselky, který získal v roce 2018. Uvedl to na setkání s novináři majitel společnosti a Podnikatel roku 2020 v Libereckém kraji Jan Vokurka. Podle něj to však nejsou všechny konečné investice. Teď firma vrací na trh také samotnou minerálku, která se tu přestala stáčet před 14 lety. Poprvé ji mohli lidé ochutnat 22. července na Dni Vratislavické kyselky, kterým si firma připomíná i 160 let od objevení minerálního pramene.

Historie Vratislavické kyselky sahá do roku 1862, kdy pramen objevil náhodou Karl Skollaude při hloubení studny pro bělírnu látek. Podle hydrogeologa Tomáše Vylity je místní kyselka kvalitní a chutnou středně mineralizovanou vodou. „Je tam trošku sulfátů, trošku hořčíku, jsou to vody vysoce proplyněné,“ doplnil. Díky přirozenému obsahu oxidu uhličitého nemusí být minerálka na rozdíl od většiny minerálních vod na českém trhu uměle dosycena. „Naše vize je dělat nejlepší minerálku v Česká republice, to, co tady vyvěrá ze země, je úžasná voda. Máme klasické příchutě, co byly i před rokem 1989, to znamená citron a pomeranč. Přidali jsme přírodní, protože dnes je doba, kdy lidi koukají na složení a chtějí tu přírodní,“ řekl Vokurka. V minulosti se Vratislavická kyselka bez příchutě většinou nedělala kvůli usazeninám, ty už teď ale nehrozí. „Investovali jsme do špičkových technologií, které tedy v minulosti nikdy nebyly, všechny technologie jsou v nerezu, v tlakové nerezové oceli, a máme špičkovou úpravnu vody,“ řekl Vokurka s tím, že během historie měl objekt řadu majitelů. Podle Vokurky obrazně jde o určitý štafetový kolík. Areál chce modernizovat a případně ho předat dál v lepším stavu, než ho přebíral.  Vodu čerpá Kitl ze dvou více než 200 metrů hlubokých vrtů z let 1964 a 1983, které odkoupila od státu. Dostaly jména Liberec a Jablonec. Minerálku plní firma do skleněných třičtvrtělitrových lahví se šroubovacím kovovým uzávěrem, lahve jsou vratné. Přírodní minerální voda přijde na 24,90 koruny, ochucená je o pětikorunu dražší. K tomu šest korun záloha za láhev. Dostupná bude zatím v podnikových prodejnách v Jablonci a Liberci, k mání bude i na e-shopu a podle Vokurky už se ozývají i první větší odběratelé.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down