21.11.2022 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firma z jihočeského Dynína zprovoznila novou halu pro kuřata

Firma Zemědělské služby Dynín zprovoznila u Hvozdna na Českobudějovicku novou halu na 40 tisíc kuřat. Stavba vyšla na 30 milionů korun. Ročně z haly dodá firma asi 910 tisíc kuřat. Firma, která vyrábí hlavně krmné směsi pro hospodářská zvířata a ryby, musela letos meziročně zdražit směsi o 35 procent, čeká obrat 1,3 miliardy korun. Uvedl to předseda představenstva Petr Pokorný. Skupina, pod niž spadá desítka firem, denně produkuje i 30 tisíc litrů mléka, má kolem 230 zaměstnanců.

"Nabízelo se využít prostory. Jsou tu už tři funkční haly po třiceti tisících (kuřatech). Je to i sázka na to, že o kuřata bude zájem. Poptávka po kuřecím mase stále mírně roste," řekl Pokorný. Roční spotřeba drůbežího masa v České republice je podle něj 30 kilogramů na člověka.

Hala s rozlohou 2200 metrů čtverečních vznikla v místě, kde býval velkokapacitní teletník. Firma ji stavěla půl roku, zhruba třetinu investičních nákladů pokryje dotace z EU. K vytápění využije kotel, v němž spaluje balíky sena. "Je to sedmisetkilowattový kotel na spalování balíků. V dnešní době, kdy jsou energie drahá záležitost, tak získáváme zdroj tepla pro vytápění haly," řekl Pokorný.

Skupina vlastní i další podobné farmy: ve Svinech s kapacitou 130 000 zvířat v pěti halách, v obci Hartmanice asi 80 000 zvířat ve třech halách. V hale u Hvozdna má teď 36 000 kuřat, dodávat je bude Drůbežářskému závodu Klatovy. Kuřata dodává i firmě Vodňanská drůbež.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down