Firmě kvůli viru poklesly tržby, roste jí ale export

Firma Zeelandia, která dodává suroviny a přípravky pro pekaře a cukráře, přišla za duben a květen kvůli dopadům koronaviru o 100 milionů korun tržeb. Za červen již měla meziročně stejné tržby. Rostou jí prodeje zápar, měkčených zrn, jež se přidávají do těsta; dodává jich meziročně víc i do zahraničí. Kvůli vlivům koronaviru pozastavila záměr postavit novou halu. Uvedl to ředitel firmy Michal Rada. Společnost, jež letos slaví 30 let, má 210 zaměstnanců.

Zeelandii loni klesl meziročně obrat o 1,4 procenta na miliardu korun, zisk po zdanění o čtyři procenta na 36,5 milionu. Prodeje hotových výrobků, zboží a surovin v ČR klesly loni o 1,3 procenta, v zahraničí o dvě procenta. Zeelandia vyváží asi třetinu produkce, na zisku se export podílí téměř polovinou. Vyplývá to z výroční zprávy. Za první letošní pololetí má firma provozní zisk v jednotkách milionů. Plánované investice snížila o polovinu na 35 milionů.

"Korona pro mě byla poučení. Propad byl výraznější, než jsem čekal. V dubnu a květnu nám propadly tržby na 50 procent, za dva měsíce jsme přišli o měsíc prodeje. V dubnu to bylo dáno domácím trhem, v květnu exportem. Lidé začali doma péct, sdílely se recepty na rohlíky. A zjistili jsme, jak moc byznysu je vázáno na otevřené školy: školní jídelny, svačiny," řekl Rada. Vypadly i tržby od producentů dopékaného pečiva, lidé kupovali více baleného. Zeelandii tak na jaře klesly prodeje náplní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down