13.10.2006 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firmy Setuza a Český olej odmítají, že byly příjemci nelegální podpory od státu

Představenstvo akciové společnosti Setuza a zástupci firmy Český olej odmítají informace, podle kterých byly obě společnosti příjemci nelegální podpory ze strany státu, tlumočila stanovisko Setuzy její mluvčí Marie Logrová. Vyjádření vedení vzniklo na základě informace o údajné státní podpoře, kterou uveřejnila média v minulých dnech s odvoláním na údaje odbytového družstva zemědělců Agroodbyt.

„Zástupci Agroodbytu prokazují nulové právní a ekonomické povědomí. Jejich výpad považujeme za naprosto účelový v době, kdy se noví majitelé společnosti Český olej snaží vyřešit vztahy se státem, zděděné z minulosti,“ sdělil podle mluvčí Setuzy její předseda představenstva a generální ředitel František Janů.
Jak Logrová sdělila, družstvo Agroodbyt podle tisku uvedlo, že Setuza a Český olej byly příjemci státní podpory v průběhu akvizice akcií Setuzy s Českým olejem a v průběhu vymáhání pohledávky státu vůči Setuzy. Tisk například zmínil, že stát zvýhodnil Český olej tím, že s ním v minulosti uzavřel opční smlouvu na prodej minoritního podílu 38 procent akcií Setuzy bez výběrového řízení. Agroodbyt pak podle tisku také uvedl, že nedávný prodej Setuzy firmě M. L. Moran je v rozporu s touto opční smlouvou. Mluvčí citovala ředitele Janů, který k tomu řekl: „Stát při prodeji minoritních podílů v naprosté většině případů jedná s majoritním akcionářem, žádný zákon nenařizuje výběrové řízení. V minulosti takový postup volil i Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond, který pohledávku vůči Setuze vlastní. Další tvrzení, že prodej Setuzy je v rozporu s opční smlouvou, pak vypovídá o naprosté neznalosti základních údajů. M. L. Moran nekoupil Setuzu, ale přímo jejího majoritního majitele Český olej.“
„Celá konstrukce údajné podpory tak, jak byla uveřejněna v médiích na základě informací Agroodbytu, je naprosto nesprávná a neopodstatněná, do Setuzy ani Českého oleje nešla jediná koruna státní podpory,“ doplnil předseda představenstva firmy M. L. Moran Václav Novák.
Vedení společností Setuza a Český olej podle Logrové co nejtransparentnější formu řešení vztahů se státem. „Jako nejčistější varianta se mu jeví řešení pohledávky PGRLF prodejem v novém výběrovém řízení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down