07.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Firmy ze skupiny Agrofert mají, podle iRozhlas.cz, vrátit dotace za 4,6 milionu

Dvě firmy ze skupiny Agrofert mají vrátit z dotací přibližně 4,6 milionu korun. Kontroly auditorů z ministerstva financí (MF) odhalily pochybení u šesti projektů dvou firem z holdingu. MF také podalo kvůli  jedné z neoprávněně udělených dotaci trestní oznámení na hodnotitele, který žádost posuzoval. Informoval o tom server iRozhlas.cz, který má k dispozici dopis českých úřadů Bruselu k auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše.

Kontrolu podle iRozhlasu prováděli nejdříve úředníci ministerstva průmyslu a obchodu a poté ministerstva financí. Kontrolu provedli u 11 projektů šesti firem. Úředníci prověřovali projekty Výzkumného ústavu organických syntéz (VUOS), který působí v chemickém průmyslu, zemědělských společností Primagra a Farmtec, společností Fatra, Kosteleckých uzenin a firmy Penam. Chyby v dotacích našli úředníci u šesti projektů.

U projektů VUOS našli pochybení u pěti prověřovaných dotací dohromady za více než 77 milionů korun, vrátit by měl zhruba čtyři miliony. "Auditní orgán identifikoval nedostatky v provedeném hodnocení hospodárnosti projektu, a to v rámci pořizovaných technologií, které představují výdajově nejvýznamnější položku," uvádí zpráva auditorů. Dalších 600 tisíc korun by měl vrátit podnik Farmtec.

Mluvčí holdingu Pavel Heřmanský uvedl, že u kontrolovaných dotací jde o formální nedostatky, které vznikly například z důvodu přehlédnutí a u pěti projektů byla vratka vyměřena na nejnižších možných úrovních.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down