Floristé tvořili pestré dekorace a kytice na startu mistrovství v Děčíně

Svatební dekoraci pro nesení na ruce a vázané kytice tvořili soutěžící z řad juniorů a profesionálů při startu 50. ročníku mistrovství floristů České republiky Děčínská kotva. Výsledné práce zejména mladých studentů porotce v Děčíně příjemně překvapily. Zájem o studium zahradnických oborů vzrostl. Ředitel Svazu květinářů a floristů Jiří Horák řekl, že k tomu pomohla koronavirová doba, kdy květinářství zůstala otevřená i během tvrdého lockdownu.

Mistrovství se koná bez přestávky od roku 1971. Loni se ale kvůli pandemii covidu-19 uskutečnilo on-line a letos se posunulo z tradičního květnového na zářijový termín. Netradičně se koná v areálu zahradnické školy, kde si veřejnost také bude moci práce soutěžících prohlédnout od 17. do 19. září.
Tématem letošního ročníku jsou barvy. Těmi hýřila mnohá stanoviště soutěžících, i když někteří nakonec zvolili jednobarevné kombinace různých druhů květin. Juniorů soutěží 17, profesionálů je šest. "Moji předci byli zahradníci, tak to mám trochu v krvi, proto jsem si vybral tento obor," řekl jeden ze soutěžících, Vojtěch Bohuňovský. Z Rajhradu pak přijela do Děčína studentka Sofie Burneková. "Byl to můj vysněný obor už asi od třetí třídy a baví mě," řekla. S chutí se do práce s květinami pouštěli i další.
Prvním úkolem byla svatební dekorace pro nesení na ruce nebo v ruce. Vznikly vějíře, náramky, prstýnky. Květy do původních konstrukcí soutěžící vlepovali. "Jsem mimořádně překvapená z juniorů, protože si takříkajíc profesionály namazali na chleba. Tímto bych chtěla pogratulovat kantorkám a kantorům, připravují je dobře," řekla místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů a předsedkyně hodnotící komise Klára Franc Vavříková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Jako floristka jsem kdysi pracovala brigádně v Polské Lodzi a hodně mě to bavilo. Dokonce jsem i přemýšlela, že bych se k tomu vrátila, protože jsem nakonec v Polsku zůstala. Ale pod pojmem Praca Łódź se mi zobrazují bohužel jiné nabídky než ty, na které mám vzdělání a pracovní zkušenosti. Ale i tak je toho dost, koukněte se sami: https://www.hitpraca.pl/praca/lodz/

  2. Dekorace do bytu považují mnozí za zásadní, ale často se stává, že se ne a ne rozhodnout, jakou si vlastně pořídit. Podle mě je základ nemít holé zdi, i když někdo to tak má, já jsem pro variantu trochu zaplnit, třeba plakáty- https://www.livli.cz/kategorie/plakaty-469/. Nemyslím z časopisů, ale například zde, kde se mi teda moc líbí plakát Zoo, jelikož jsem milovník zvířat.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down