08.08.2002 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fond by měl intervenovat

Předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Ladislav Skopal soudí, že Státní zemědělský intervenční fond by měl začít v době, kdy je nízká cena vepřového masa, vykupovat tuto komoditu asi za 33 Kč/kg. Fond by pak měl vykoupené maso vracet na trh, když cena překročí 40 Kč/kg.

Podle Skopala je nutné stabilizovat trh s vepřovým masem a zabránit velkým cenovým výkyvům. Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser však řekl, že intervence fondu by byla vhodná tak před měsícem. Nyní již totiž cena vepřového začala růst, a to na 34 až 35 Kč/kg, a v 33. letošním týdnu se očekává zvýšení až na 37 Kč/kg. Růst cen je dán tím, že vepřového je v současnosti nedostatek. Tento nedostatek masa byl podle Skopala určitou spekulací zpracovatelských podniků, protože přišel ze dne na den. Steinhauser doplnil, že v reakci na růst nákupních cen zřejmě podraží v nejbližších týdnech také vepřové maso na pultech. Zatímco v lednu činila výkupní cena vepřového masa 37,3 Kč/kg živé hmotnosti, v květnu již klesla na 32,6 koruny. Průměr loňského, pro výrobce velmi příznivého roku byl naproti tomu 44,1 koruny na kilogram. Steinhauser se však domnívá, že minimální průměrná roční cena by měla být asi 33 korun za kilogram vepřového masa. To je zhruba na úrovni cen v Evropské unii, cena v ČR by přitom podle jeho slov rozhodně neměla být vyšší.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down