Fond letos rozdělí na pořízení strojů a pojištění asi 700 milionů korun

Zemědělci mohou letos z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) podobně jako loni získat přes 400 milionů korun na podporu pořizování strojů. Srovnatelně jako loni, přes 300 milionů, si rozdělí na podporu pojištění pěstovaných plodin a chovaných zvířat. Informovalo o tom dnes ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě.

Základní zvýhodněná úroková sazba k úvěrům za nákup zemědělských strojů činí 2,5 procenta, sdělilo ministerstvo. Z uhrazeného pojištění na speciální plodiny, mezi něž patří ovoce a zelenina, a pojištění hospodářských zvířat dostanou farmáři z fondu zpět polovinu. U ostatních plodin, například obilí, dostanou zpět 18 procent zaplacené částky. Sazby platí pro žádosti podané v letošním roce.

Podpora na nákup zemědělských zařízení se může začít vyplácet v únoru příštího roku, informoval ministr zemědělství Marian Jurečka.

Fond očekává, že pro letošek obdrží zhruba 3200 žádostí o podporu úroků z úvěrů na nákup traktorů, kombajnů, pluhů a další zemědělské techniky. Loni jich fond dostal 3140 a rozdělil mezi zemědělce 407 milionů korun.
U podpory pojištění by se měl počet žádostí jako loni pohybovat okolo 6300, rozdělovaná částka má být podobná loňským 308 milionům. Pokud obdrží PGRLF včas informace od pojišťoven, může začít vyplácet podpory už od letošního prosince.

Loni PGRLF podpořil úvěry pro zemědělce za 5,6 miliardy Kč, což bylo o 2,5 miliardy meziročně méně. Výše přislíbených podpor přesáhla 400 milionů korun. Zemědělci z půjček od komerčních subjektů nakupovali především zemědělskou techniku či půdu.
Od roku 1994 do závěru loňského roku fond celkem podpořil úvěry zemědělců za 151 miliard korun se schválenými garancemi za 34 miliard Kč. Výše přislíbených podpor přesáhla 23,5 miliardy, z toho již 22 miliard bylo vyplaceno. Důvodem založení fondu v roce 1993 byla potřeba pomoci českým zemědělcům a potravinářům získávat peníze pro investice do modernizace a intenzifikace výroby.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down