Fond nepojistitelných rizik by mohl fungovat příští rok

Před hospodářskými ztrátami způsobenými nadměrným suchem nebo naopak srážkami v období sklizně, před kterými se farmáři nemohou pojistit, by mohl zemědělce alespoň částečně ochránit tzv. Fond nepojistitelných rizik. Na ministerstvu zemědělství se začne do konce srpna projednávat návrh materiálu, podle kterého by se mohl tento fond zřídit. Systém by mohl začít fungovat v roce 2016, řekl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

"Materiál se zaměřuje na sucho nebo nadměrné srážky v období sklizně, které způsobí škodu. Novým prvkem pro sledování uvedených klimatických jevů je využití Integrovaného systému pro sledování rizik v zemědělství," uvedl Jordán. Podle něj spočívá princip fungování fondu v průběžném a plánovaném naplňování fondu penězi od zemědělských podnikatelů i státu.
Aby mohl systém začít fungovat, bude třeba změnit zákony, které jej prováží se současnou podporou pojištění, jež poskytuje Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond (PGRLF), i s případnými státními podporami. Také bude muset být notifikován u Evropské komise.
V letošním roce se však na tuzemském trhu již objevil pilotní projekt pojištění proti suchu, který nabízí Agra pojišťovna. "Máme tři vybrané plodiny, kukuřici, sóju a slunečnici," sdělil ředitel obchodu a likvidace pojišťovny Marek Bizoň. Podle něj se ale letos žádný zemědělec kvůli suchu nepojistil. Zatím jde podle něj o pilotní projekt, do budoucna plánuje pojišťovna rozšíření portfólia.
Podobný systém pojištění proti suchu je v zahraničí běžný, v České republice se o vytvoření fondu řadu let mluví, ale bez konkrétního výsledku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down