07.08.2014 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podpůrný fond podpořil loni úvěry pro zemědělce za 5,6 miliardy korun

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) loni podpořil úvěry pro zemědělce za 5,6 miliardy Kč, což bylo o 2,5 miliardy meziročně méně. Výše přislíbených podpor přesáhla 400 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy fondu, kterou dnes vzala na vědomí vláda. Zemědělci z půjček od komerčních subjektů nakupovali především zemědělskou techniku či půdu.

Fond loni schválil 3182 žádostí o podporu úroků z úvěrů s celkovou přislíbenou podporou 407 milionů korun. To znamená, že na každou vynaloženou korunu podpory je načerpáno 14 korun formou úvěrů, využitých pro rozvoj sektoru zemědělství, uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Úředníci fondu loni zpracovali také 6120 žádostí o podporu zemědělského pojištění s celkovým nárokem ve výši 303 milionů korun.
Skutečně fond loni vyplatil farmářům 926 milionů korun, z toho 617 milionů korun směřovalo na podporu dotací k úvěrům. Dalších 309 milionů podpořilo zemědělské pojištění.
Ministerstvo loni posílilo zdroje fondu o 400 milionů Kč. Peníze byly určené na financování úvěrů na nákup půdy, na podporu pojištění a takzvané povodňové půjčky.
Od roku 1994 do závěru loňského roku fond celkem podpořil úvěry zemědělců za 151 miliard korun se schválenými garancemi za 34 miliardy korun. Výše přislíbených podpor přesáhla 23,5 miliardy, z toho již 22 miliard bylo vyplaceno.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down