19.09.2002 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fond se přiblíží předpisům unie

Vláda včera schválila novelu zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu. Ta má fondu v budoucnu umožnit fungovat podle předpisů Evropské unie. Informovala o tom
mluvčí kabinetu Anna Stárková.

Podle MZe jde především o zpřesnění ustanovení, která se
vztahují k dotacím, subvencím, intervenčním nákupům a systémům produkčních kvót. Zároveň mají být posíleny kontrolní mechanismy fondu. Dalším důvodem novely je právní zakotvení integrovaného administrativního a kontrolního systému (IACS), zejména pak vzniku a vedení evidence využití zemědělské půdy podle uživatelských vztahů.
Na základě zvolené koncepce bude SZIF platební agenturou, které bude podle příslušných předpisů EU administrativně zajišťovat 22 společných organizací trhu s výjimkou přímých plateb, intervenční opatření a poskytování vývozních subvencí ve vazbě na licence. Dále bude mít na starosti systém dovozních a vývozních licencí pro zemědělské výrobky a potraviny, systémy produkčních kvót a vybírání dávek z výroby cukru.
Agentura Sapard pro správu stejnojmenného programu
předvstupní pomoci EU by se do budoucna měla přejmenovat na Agrární platební agenturu, která bude zajišťovat strukturální
opatření, programy uplatňované v rámci horizontálního plánu
rozvoje venkova, přímé platby a systém IACS a národní podpory.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down