Fond stanovil základní sazbu podpory u programu Zemědělec

Představenstvo Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) stanovilo základní sazbu podpory u programu Zemědělec ve výši dvou procent p.a. Tato sazba se týká žádostí přijatých v období od 1. října 2016 do 30. září 2017. U mladých zemědělců do 40 let je podpora zvýšena o další jeden procentní bod. Základní sazba podpory u programu Zemědělec tímto zůstala v porovnání s rokem 2016 shodná i přesto, že se průměrné úrokové sazby za dané období snížily a ke schváleným úvěrovým smlouvám dosáhly průměrné úrovně 2,99 procenta p.a. Hodnota odhadovaného průměru úrokového zatížení investičních úvěrů bude činit 0,86 procenta p.a. v roce 2017 proti 1,16 procenta p.a. v roce 2016. Informovala o tom mluvčí PGRLF Neli Vesselinova.

„Při tomto nastavení by výše podpory z dosud schválených smluv v tomto kole dosáhla hodnoty přes 350 tisíc korun. S připočtením podepsaných smluv v roce 2017 k podaným žádostem v předchozích kolech (do 30. záři 2016) je celková předpokládaná výše spotřeby prostředků státního rozpočtu 478 milionů korun," doplnil předseda představenstva PGRLF Zdeněk Nekula. V praxi to pro žadatele znamená, že PGRLF formou dotace zlevňuje úrokovou sazbu, kterou zemědělec dostal od banky, která mu poskytla úvěr. Pokud má tedy od banky sjednaný například úrok ve výši tři procenta p.a., díky programu Zemědělec mu bude dotací snížena na jedno procento. Pokud by šlo o mladého zemědělce, bude mu snížena dokonce až o tři procenta p.a. Minimální úrokové zatížení zemědělce po zohlednění podpory však musí činit minimálně 0,5 procenta p.a.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down