Fond těžko pojistitelných rizik je potřebný, mohla by ho spravovat komora

Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek navrhl, aby Fond těžko pojistitelných rizik spravovala komora. O fondu se mluví již desetiletí, bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka ho chtěl ustanovit asi před třemi lety, ale stále není. Celková podoba fondu a jeho parametrů by se měla stanovit v zemědělské diskusi, řekl Jandejsek.

Podle dřívějších úvah by do fondu přispívali jedna ku jedné zemědělci a stát. V případě nadměrných srážek v období sklizně nebo sucha by z něj zemědělci čerpali peníze. Maximální rozsah fondu měl být 14 miliard korun.
Zemědělci, kteří by chtěli náhradu za nadměrné sucho a podobné klimatické nepředvídatelné jevy, by museli být komerčně pojištěni. Na rozdíl proti bývalým plánům ministerstva by se podle Jandejska nepředpokládalo, že by stát v případě využití všech peněz, které ve fondu jsou, mohl přispět až dvojnásobkem financí, které do něj zemědělci dali v posledních dvou letech. Podle Jandejska by měl být odvod do fondu povinný, ale podle pěstovaných komodit.
Systematický nástroj, kterým by stát řešil problémy zemědělců, je podle Jandejska potřebný a měl by se schválit co nejdříve. Nebylo by tak nutné stanovovat ad hoc podmínky pro čerpání například náhrad za sucho. V současnosti podle Jandejska stát vyplácí peníze pomalu.
Zemědělci dostanou jako odškodnění za letošní sucho až dvě miliardy korun, rozhodla vláda. Ovocnáři a školkaři obdrží dalších 208 milionů korun za škody způsobené jarními mrazy. Podle Jandejska reálné škody dosahují do 11 až 12 miliard korun. Za předloňské sucho stát vyplácel více než miliardu korun. Podle Jandejska je nutné, aby Ministerstvo zemědělství urgovalo Evropskou komisi, která by měla fond odsouhlasit, nikoliv e-maily, ale osobně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down