24.09.2014 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fond začne vyplácet zálohy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) začne vyplácet zemědělcům od pondělí 13. října, tedy podobně jako loni, polovinu nejvýznamnější dotace, jednotné platby na plochu (SAPS). Farmáři dostanou 50 procent hlavní podpory vyplácené z evropských fondů ve formě zálohy zhruba o 1,5 měsíce před běžným termínem. Zbývající polovinu dostanou od začátku prosince. Informovala o tom dnes mluvčí Státního zemědělského fondu (SZIF) Vladimíra Nováková.

"Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) intenzivně pracuje na tom, aby od 13. října 2014 zahájil vydávání rozhodnutí o zálohách a začal vyplácet zálohy na dotační opatření SAPS," uvedla Nováková. Peníze pak skutečně poputují na účty zemědělců od 16. října. "Zbývající část dotace SAPS (doplatek) bude SZIF na základě vydaného rozhodnutí o doplatku poskytovat od 1. prosince 2014," řekla mluvčí.
Farmáři letos podali rekordní počet takzvaných jednotných žádostí o dotace, v nichž žádají o většinu podpor včetně nejvýznamnější platby SAPS, vyplácené na základě výměry obhospodařované půdy. Na SZIF jich do poloviny května zaslali bezmála 29 600, zhruba o tisícovku více než o rok dříve. Celkový počet by se měl ještě mírně navýšit. Na základě žádostí má být mezi příjemce letos rozděleno takřka 32 miliard korun.
Českému zemědělství se v loňském roce dařilo, zisk odvětví meziročně vzrostl o 300 milionů korun na 16,7 miliardy Kč. Jde o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy se tento ukazatel sleduje. Odvětví je zejména díky evropským dotacím od vstupu do Evropské unie ziskové. Odborníci upozorňují, že závislost tuzemských rolníků na dotacích z dlouhodobého hlediska roste, což není dobře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down