02.12.2008 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fond zahájil platby na plochu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) včera zahájil výplaty žadatelům o dotaci z titulu jednotné platby na plochu (SAPS). Agrowebu to sdělil mluvčí SZIF Vladimír Voráček. První den výplat fond převedl na účty skoro tisícovky farmářů téměř 2,5 miliardy korun. Celkem může být vyplaceno až 10,8 miliardy korun.

Letošní sazba dotace činí 3072,7 Kč/ha, celkem bylo přijato 23.455 žádostí na zhruba 3,51 milionu hektarů. SZIF má pro výplatu dotace čas do poloviny příštího roku, chce však odeslat peníze farmářům co možná nejdřív, dodal Voráček.
Jednotná platba na plochu zemědělské půdy je stěžejní dotací v rámci přímých plateb z EU. Podpora je poskytována na ornou půdu, travní porost, vinice, chmelnice, ovocný sad, školku, zelinářskou zahradu či jinou kulturu. Jednou z podmínek pro poskytnutí je dodržení minimální výměry, která v součtu činí nejméně jeden hektar zemědělské půdy. Ta musí být zemědělsky obhospodařována a udržována po celý rok v souladu s podmínkami dobrého zemědělského a environmentálního stavu. SZIF je administrátorem evropských dotací pro zemědělce a kontroluje jejich využívání. Loni zprostředkoval evropské dotace do zemědělského sektoru za více než 28 miliard korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down