Fond životního prostředí žádá navýšení výdajů

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) žádá na letošek navýšení výdajového limitu o dalších 974,5 milionu korun. Celkem by tak měl mít k dispozici asi 4,23 miliardy korun. Další finanční prostředky jsou potřeba kvůli dočerpávání peněz z evropských fondů za období 2007-2013 i nárůstu vyplácené podpory žadatelům v programu Nová zelená úsporám 2013. Uvedla to Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Dočerpávání peněz v operačním programu Životní prostředí (OPŽP) vyžaduje spolufinancování ze strany českého státu. Na tyto účely má Státní fond životního prostředí nyní k dispozici asi 1,95 miliardy korun. Aby bylo možné všechny peníze dočerpat, je nutné na spolufinancování vynaložit dalších 694,4 milionu korun. "V době schvalování rozpočtu nebylo možné zohlednit progresi čerpání OPŽP, k níž došlo v posledním čtvrtletí 2014," poznamenala Pospíšilová.
V programu Nová zelená úsporám 2013 se počítá s tím, že by většina žadatelů měla letos doložit realizaci stavebních úprav. Vyplývá to ze zkušeností z předchozího programu Zelená úsporám a také z toho, že většina žádostí byla podána v loňském roce.
SFŽP funguje jako základní ekonomický nástroj k uskutečňování státní politiky životního prostředí. Kromě spolufinancování evropských programů a řízení programu Nová zelená úsporám na zateplení a energetické úspory poskytuje různé další podpory v oblasti životního prostředí. Dává půjčky a dotace mimo jiné na programy pro ochranu vod, ovzduší, nakládání s odpady nebo odstraňování ekologických zátěží.
Od roku 2004 musí fond plnit limit výdajů, na loňský rok byl stanoven na více než čtyři miliardy korun a nebyl překročen.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down